Zeman ministra Staňka odvolá, oznámil Hamáček. O jeho nástupci ještě jasno není

Martina Heroldová Radek Bartoníček Domácí ČTK Martina Heroldová, Radek Bartoníček, Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2019 18:14
Prezident Miloš Zeman je ochoten odvolat k 31. červenci ministra kultury Antonína Staňka. Oznámil to šéf ČSSD Jan Hamáček po jednání v Lánech. Kdo ho nahradí, zatím jasné není. Podle Hamáčka prezident řekl, že si počká na výsledek pondělního jednání předsednictva ČSSD, jak se rozhodne, koho na post ministra navrhne. Hamáček zopakoval, že jejich kandidátem je Michal Šmarda. Zároveň dodal, že je stále ve hře varianta, že všichni ministři ČSSD podají demisi.
Miloš Zeman, Jan Hamáček a Antonín Staněk
Miloš Zeman, Jan Hamáček a Antonín Staněk | Foto: archiv Jiřího Ovčáčka

I když prezident Miloš Zeman po několika týdnech přislíbil na schůzce s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a ministrem kultury za ČSSD Antonínem Staňkem odvolání Staňka k 31. červenci, Hamáček rozhodně neodjížděl ze schůzky spokojený.

"Stál jsem tady ve čtvrtek a říkal jsem, že nejsem optimista (pokud jde o pokračování vlády ANO a ČSSD). Nic se ve mně neposunulo, z mého pohledu je situace stejná jako ve čtvrtek," odpověděl Hamáček na dotaz deníku Aktuálně.cz, zda příslibem prezidenta odvolat Staňka vládní krize končí.

Problém je totiž v tom, že Zeman nadále odmítá vyhovět požadavku ČSSD, aby se novým ministrem kultury stal místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Z pohledu sociálních demokratů tak nadále prezident diktuje, koho strana smí a nesmí mít za ministry.

"Posun je v tom, že pan prezident po několika týdnech rozhodl, že vyhoví návrhu na odvolání. Na druhou stranu nadále platí, že ČSSD je strana, která má právo si rozhodovat, kdo bude ve vládě a kdo bude za sociální demokracii hovořit. Uvidíme v pondělí, jakou cestou chce ČSSD jít," pokračoval v odpovědi Hamáček.

Právě do pondělí chce prezident počkat, jak se předsednictvo sociální demokracie zachová a zda kromě jiného bude trvat na tom, aby Zeman jmenoval ministrem kultury Šmardu.

Hamáček upozornil, že nepředpokládá, že by se po pondělním předsednictvu v názoru ČSSD něco změnilo. "Za mě platí to, že naším kandidátem je pan Michal Šmarda. A já předpokládám, že ČSSD, pokud o této variantě bude hlasovat, Michala Šmardu podpoří," prohlásil.

Antonín Staněk po schůzce s prezidentem a a předsedou ČSSD v Lánech 12. 7. 2019.
Antonín Staněk po schůzce s prezidentem a a předsedou ČSSD v Lánech 12. 7. 2019. | Foto: Radek Bartoníček

Co je nyní ve hře, shrnul šéf ČSSD do dvou variant: "Buď sociální demokracie ve vládě skončí, nebo si bude moct jmenovat své ministry," uvedl Hamáček. Na dotaz novinářů, zda ČSSD zváží nominování někoho jiného než Šmardy, pronesl: "Zatím jsem nezaznamenal, že by někdo z ČSSD nominoval někoho jiného."

Dodal, že mu samozřejmě vadí, že se řešení situace natahuje. A zároveň zopakoval, že může nastat varianta, že vláda skončí.

Staněk: Své nástupce kádrovat nebudu

Před novináři promluvil v pátek také ministr Staněk. Setkání s prezidentem a Hamáčkem, které Zeman avizoval jako usmiřovací, označil za přátelské a velmi vlídné. "My jsme se s panem prezidentem a panem předsedou domluvili na řešení a myslím si, že to řešení je rozumné," prohlásil.

Co si myslí o tom, že by ho měl nahradit Šmarda, říct nechtěl. "Já nejsem ten, kdo by měl kádrovat své nástupce. Má jediná prosba je, abych věděl, kdo mým nástupcem bude, abych mu mohl předat veškeré dokumenty, aby mohl pokračovat v práci, kterou jsem zahájil."

Odmítl také tvrzení, že by prezident Zeman svým otálením porušoval ústavu a panovala kvůli tomu nějaká krize. "Žádná ani ústavní, ani vládní krize podle mého názoru není. Krize je tehdy, když vám dojdou peníze a nejsou peníze na důchody, na provoz veřejných sociálních služeb nebo nefungují služby, které mají fungovat," pronesl ministr.

"Nic z toho, co bylo řečeno, neznamená, že byly vykopány nějaké příkopy, které by nebylo možné přemostit nějakým rozumným mostem," řekl Staněk. "Kultura je oblast, která si zaslouží mimořádnou péči. Pokud bych byl v budoucnu opět ministrem kultury, neudělal bych nic jinak. Ministerstvo kultury není bankomat, jak to někteří dělají," odpověděl končící ministr na dotaz Aktuálně.cz, zda by něco jako ministr udělal za poslední měsíce jinak.

Valachová: Jsem pro demisi

Přestože páteční jednání přineslo nějaký posun, z reakcí poslanců ČSSD je zřejmé, že se závěrem spokojeni nejsou. Vadí jim, že jednoznačně nezaznělo, že prezident Šmardu jmenuje. "Chceme, abychom byli rovnocenný koaliční partner. Byli jsme svědky toho, jak probíhaly bleskurychle návrhy na odvolání a jmenování ministrů za ANO. Nerozumím tomu, proč by ČSSD měla být nějakým otloukánkem. A toto asi chápou všichni naši voliči," prohlásila pro DVTV poslankyně Kateřina Valachová. Sama je nakloněna tomu, aby ministři za ČSSD podali demisi.

Podobně to vidí první místopředseda strany Roman Onderka. "Ta situace je stále stejná. Požadavky sociální demokracie byly naplněny pouze částečně, a to ještě ve velmi dlouhém termínu. Sociální demokraté se nyní musí rozhodnout - jestli podají demisi, nebo zda vyhoví požadavkům prezidenta republiky," uvedl v České televizi (ČT).

"Doufám, že si sociální demokraté uvědomí, že rovná páteř je více než cokoli jiného a že sociální demokracie bude moci po pondělku říkat, že jsme sebevědomá strana, která si nenechá diktovat jakékoli požadavky," dodal Onderka.

Naopak místopředseda ANO Radek Vondráček komentoval výsledek schůzky optimisticky. "Stanoviska se posouvají, není na místě hysterie. Nemyslím si, že jsme skončili s jednáním, ale tak 50 procent jsme ušli a vidím už světélko na konci tunelu," řekl pro ČT.

Nejistota trvá už od konce května

Staněk rezignoval v květnu po kritice, která se na něj snesla po odvolání šéfů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

Zeman však odstoupení neakceptoval s tím, že Staněk odhalil závažná ekonomická pochybení a neměl by za to být trestán. Od konce května pak nevyhověl následnému návrhu premiéra na odvolání Staňka s argumentem, že mu ústava pro tuto povinnost neukládá žádnou lhůtu.

Sociální demokraté na změně trvají. Odmítají navíc výměnu Staňkova náhradníka Šmardy, ke kterému začal Zeman v posledních dnech vyjadřovat výhrady. Kritizoval například to, že starosta Nového Města na Moravě není odborníkem na kulturu, ale i obecně angažmá stranických funkcionářů v nejrůznějších funkcích.

Babiš se s prezidentem sešel ve čtvrtek na Pražském hradě a sdělil mu, že chce dodržovat koaliční smlouvu. Premiér doufá v to, že se situace vyřeší nejpozději příští týden.

V rozhovoru pro Českou televizi vyjádřil přesvědčení, že problém okolo Staňka se vyřeší, komplikací je podle něj nyní naopak Šmardova nominace. Babiš ve čtvrtek řekl, že souhlasí s prezidentem v tom, že Šmarda není ideálním kandidátem.

Páteční schůzku s Hamáčkem a Staňkem, na které plánoval Zeman oba politiky sociální demokracie podle svých vyjádření usmířit, oznámil Hrad ještě před vyhrocením situace v závěru června.

Schůzky všech zainteresovaných stran od té doby nepřinesly žádný významný posun. ČSSD proto na pondělí svolala předsednictvo, které by mělo rozhodovat o možném odchodu z vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy