"Důvodem pro tento postup je skutečnost, že rozkladová komise Ministerstva kultury dospěla k závěru, že plošná památková ochrana (památková zóna) k ochraně veřejného zájmu sama o sobě nestačí a že nejsou splněny mimořádně závažné důvody pro zrušení objektu za kulturní památku," píše se v tiskové zprávě. Proti novému rozhodnutí ministra Zaorálka může vlastník podat opravný prostředek.
Dohady o budoucnosti historických lázní v centru Teplic se táhnou už téměř deset let. Třešňák během nich představil hned několik projektů na jejich přestavbu, ale památkáři ani jeden z nich neschválili.
Nejčastěji proto, že návrhy počítaly se stržením stavby, což u památky nejde, nebo proto, že k budově přistavovaly další objekt, přibližně stejně tak velký jako lázně samotné. "Takže ten charakter klasicistní stavby, kterou tam vidíme dnes, by se zcela setřel," uvedl Petr Hrubý, šéf ústeckých památkářů. V posledním roce podle něj navíc Třešňák trval už jen na variantě stržení a nové stavby.
V létě ale situaci změnil bývalý ministr kultury Antonín Staněk, když během posledního dne ve funkci nechal z budovy památkovou ochranu sejmout. "Tím jsem umožnil odblokovat letitou patovou situaci, během níž objekt stále více chátral. Přišlo mi lepší a logické dát Hadím lázním naději na další využití pro 200 postižených dětí, než je dále nechat nesmyslně chátrat," napsal tehdy Staněk na Twitteru.
Na otázku, co chce s Hadími lázněmi dělat, odpovídal Třešňák jasně. "Je třeba to zbourat a postavit znovu. Historické sloupy ale zachovám, i čtyři takové sošky. Jinak tam není, co zachraňovat," řekl Aktuálně.cz podnikatel. Za minulého režimu podle něj totiž stavba prošla tak velkou proměnou a přestavbou, že v ní nic cenného nezůstalo.
Jeho cílem je celou stavbu zbořit a postavit repliku její původní podoby o metr a půl výš a o několik metrů dál směrem do parku. Jednak proto, že dnes je celá stavba zapuštěna pod okolní silnicí a otřásá s ní okolní provoz, a jednak proto, že se nachází tak nízko, že ji ohrožují povodně. Zvažuje, že by ji také o 180 stupňů otočil, tak aby kolonáda znovu směřovala do parku. Památky však v Česku bourat nejde, proto měl až po sejmutí památkové ochrany Třešňák šanci s plánem poprvé uspět.
Staňkův nástupce, Lubomír Zaorálek, se však velmi brzy rozhodl, že rozhodnutí bývalého ministra důkladně prověří. "Jsou dány předpoklady pro zahájení přezkumného řízení," uvedl Zaorálek s tím, že kolem postupu ministra panují pochybnosti.
Majitel lázní Třešňák na dotazy redakce v úterý neodpověděl. Dříve už však pro Aktuálně.cz uvedl, že si nemyslí, že by ministerská komise na celou věc změnila názor. "Nemyslím si, že to má Zaorálek šanci změnit. V té komisi je 25 lidí. Museli by říct, že se spletli, a to by ze sebe udělali idioty," uvedl.
Na situaci kolem Hadích lázní vrhlo stín pochybností i to, že ministr Staněk o zrušení jejich památkové ochrany rozhodl poslední den, který strávil ve funkci. Kritikové tvrdí, že ochranu sňal jen proto, že Třešňák byl jedním z největších sponzorů prezidentské kampaně Miloše Zemana, který původně odmítl Staňka odvolat z funkce a spustil tak několikaměsíční vládní krizi.
Podnikatel přispěl k prezidentovu znovuzvolení tím, že poskytl 3,2 milionu korun na tvorbu čtyřstránkového letáku se Zemanovým životním příběhem. Třešňák však zarytě tvrdí, že se Zemanem ani Staňkem o Hadích lázních nemluvil.
Prodá Třešňák lázně Teplicím?
Teplický deník současně píše, že tamní zastupitelstvo v pondělí schválilo návrh na vykoupení historické budovy. Za rozpadající stavbu město Třešňákovi nabídne přibližně 7 milionů korun, což vychází ze znaleckého posudku, který si magistrát nechal vypracovat.
"Toto je naše cena k jednání. Nyní bude záležet na vlastníkovi, zda ji bude ochoten přijmout," komentoval to primátor Hynek Hanza. Třešňák už však v minulosti uvedl, že za areál požaduje 18 milionů korun. K aktuální nabídce města se podnikatel zatím nevyjádřil.