Praha/Moskva - Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov se v úterý přišel osobně poklonit na českou ambasádu v Moskvě památce Václava Havla.
Zesnulý český státník se přitom zasloužil o rozpad bývalého komunistického impéria řízeného z Ruska.
V úterý dopoledne podepsal Gorbačov kondolenční knihu a setkal se s českým velvyslancem Petrem Kolářem.
"Byla to smutná událost. Michail Sergejevič vzpomínal jen na to dobré, co s Václavem Havlem zažil. Vzpomínal na to, jak dostali vyznamenaní společně s prezidentem USA Georgem Bushem a britskou premiérkou Margaret Thatcherovou, a také na to, kolik spolu vypili pivečka, jak on říkal," řekl Aktuálně.cz Kolář.
"Respektovali se"
"Byl vděčný za to, že mohl Václava Havla poznat a že byl Havel ve své době na svém místě. Já jsem ho ujišťoval, že si ho prezident Havel vždy vážil, i když měl jisté výhrady k tomu, je-li možné, nebo není-li možné předělat socialismus. To ale neznamená, že by ho Václav Havel nerespektoval," uvedl dále diplomat, který byl v minulosti také zahraničněpolitickým poradcem českého exprezidenta.
Bývalý sovětský vůdce, který letos oslavil osmdesáté narozeniny, však do Prahy na pohřeb nepřiletí, nedovoluje mu to jeho zdravotní stav.
"Když se s ním pokoušíme některé věci koordinovat, musíme respektovat jeho věk i jeho zdravotní stav, předpokládám, opravdu nebude moct přiletět," dodal Kolář.
Rusko se jako jedna z mála zemí staví chladně k úmrtí prvního českého prezidenta, kterého k Moskvě pojil především kritický vztah. Václav Havel mnohokrát poukazoval na velmocenské choutky Ruska i nedostatečný respekt k lidským právům v zemi.
Nejdříve to vypadlo, že ruský prezident Dmitrij Medveděv, který nedávno navštívil Prahu a především prezidenta Václava Klause, vůbec České republice nekondoloval.
Až později vyšlo najevo, že ruský velvyslanec v České republice Sergej Kisiljov předal kondolence v největší možné tichosti, tedy diplomatickou nótou, v pondělí. To později potvrdil i Pražský hrad.
Jednání od odchodu vojsk SSSR
Bývalý vůdce Sovětského svazu Gorbačov už v pondělí kondoloval České republice dopisem Pražskému hradu. Vzpomenul v něm Havlovu oficiální návštěvu SSSR v roce 1990, kdy spolu například řešili i citlivou otázku odchodu sovětských vojska z tehdejšího Československa.
"Debatovali jsme otevřeně, nevyhýbali jsme se sporům. Rozešli jsme se ale tehdy v dobrém, našli jsme společnou řeč, a co je hlavní - našli jsme cestu k řešení problémů, které byly životně důležité pro oba státy," napsal Gorbačov
První a zároveň poslední sovětský prezident v dopisu připomíná i druhé své setkání s Havlem, k němuž došlo v létě 1992 na půdě československého velvyslanectví v Moskvě.
"Cítil jsem tehdy, že váhu prezidentských problémů Havel nenese lehko. Nestěžoval si ale, živě se zajímal o ruský vývoj a o můj názor na evropskou perspektivu. Bylo to z jeho strany gesto dobré vůle a lidské solidarity," uvedl také.