A tak i nyní se nejdůležitějším námětem dosavadní volební kampaně v Ústeckém kraji stalo bydlení ústeckého primátora Petra Gandaloviče a jeho rivala Jiřího Paroubka.
Nástupci tamní ČSSD zveřejnili už v březnu, že chystají trestní oznámení na lídra ODS Gandaloviče, který si podle nich neprůhledným způsobem pronajímá byt ve středu města.
Místní stavební společnost, která má řadu zakázek od magistrátu, mu zprostředkovala byt v centru města za údajně příliš nízkou cenu v budově ČNB. Na to, že nájem je příliš nízký, upozornila i zpráva NKÚ.
Gandalovič se bránil tím, že platí v ústeckých podmínkách spíše nadprůměrnou sazbu: do konce loňského roku osm a půl tisíce bez služeb, letos o další čtyři tisíce navíc.
Vysvětloval i Paroubek
Gandalovičův soupeř Jiří Paroubek musel naopak vysvětlit, jak přišel před pěti lety k bytu o rozměrech 90 metrů čtverečních v Praze-Stodůlkách za 1,6 milionu korun. Za stejnou částku se v Praze tehdy prodávaly nejvýš menší dvoupokojové byty.
Paroubek tvrdil, že se tehdy přihlásil do sociálního programu, jehož pomocí chtěla vláda dotovat výstavbu městských bytů pro sociálně slabé občany. Přispívala na ně obcím až 400 tisíci korun.
"Má manželka vystála jako všichni ostatní frontu na vstup do družstva a dle pořadí jsme se pak stali jeho členy," vysvětlil, jak se dostal do výhodného programu.
Experti připouštějí, že u špatně nastaveného programu to skutečně bylo možné. Přihlásit se do něho mohli i zámožní lidé a město jim mohlo byty odprodat, jak se stalo i v případě Paroubka.
Zpronevěra a chvála komunistů
Gandalovič musel v jiném případě čelit skutečnému trestnímu oznámení. Zprávu o tom zveřejnila opět ČSSD, podle níž primátor ještě jako konzul v New Yorku sponzorský dar na pořádání benefičního koncertu. Policie ale už oznámení odložila jako bezpředmětné.
"Dnes o ničem novém nevím," potvrdil Gandalovič, že útoky zatím utichly.
Naproti tomu Paroubek byl koncem dubna obviněn z toho, že spolupracoval s komunistickým režimem víc, než bylo nutné. Důkazem měl být článek z bulletinu socialistické strany, jíž byl dnešní premiér významným členem.
"Nyní, 30 let po Únoru 1948, jsou pro nás mladé ideje Února živou výzvou. Nutí nás především k zamyšlení, kolik toho pro stranu a společnost děláme a kolik jsme schopni udělat," řekl podle bulletinu před osmadvaceti lety Paroubek. "Mně bylo tehdy 25 let. Můžete přiznat jistý myšlenkový posun, který jsem od té doby udělal," hájil se premiér.