Fúze pojišťoven dokončena, požehnala jí Jurásková

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
31. 7. 2009 18:01
Ministryně zdravotnictví podepsala sloučení dalších pojišťoven - Hutnické a České národní zdravotní
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Třinecký miliardář Tomáš Chrenek má vyhráno, rozšiřuje totiž své impérium.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková dnes požehnala sloučení Hutnické zaměstnanecké pojišťovny, kterou už miliardář ovládl v polovině června, a České národní zdravotní pojišťovny.

"Žádost pojišťoven byla řádně odsouhlasena v jejich správních radách a naplnila veškeré požadavky, které pro tento proces stanoví zákon. Ministerstvo zdravotnictví při svém rozhodování mimo jiné vycházelo z kladného stanoviska a doporučení ministerstva financí," informoval Aktuálně.cz mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.

V Česku tak vznikne zcela nová instituce s názvem Průmyslová zdravotní pojišťovna. Bude to pojišťovna s ročním obratem 15 miliard a s pěti miliardami na bankovních kontech.

Americký model v Česku?

Sloučením se také plní jeden z cílů zdravotnické reformy exministra Tomáše Julínka.

Reforma chtěla mimo jiné zavést po americkém vzoru zdravotnické koncerny, které by zastřešily zdravotní pojišťovny i nemocnice. Pojišťovny v takovém modelu mohou ušetřit, protože mohou za své klienty rozhodnout, kterému lékaři se mají lidé svěřit do péče.

Model, který prosazoval prezident Bill Clinton, může v Česku uskutečnit právě podnikatel Tomáš Chrenek. Ten nejprve získal do vlastnictví nebo dlouhodobého pronájmu dvacítku nemocnic na střední a severní Moravě, loni pak založil také vlastní zdravotní pojišťovnu.

Chrenkova pojišťovna už není jen regionální

Pojišťovna Agel se sice záhy dostala do vážných finančních potíží, Chrenkovi se ji ale podařilo sloučit s Hutnickou zdravotní pojišťovnou, jejíž správní radu ovládl.

Posílená Hutnická zaměstnanecká pojišťovna se 400 tisíci klienty se tak stala jedním ze tří hlavních hráčů severomoravského zdravotnictví.

Spojení s Českou národní pojišťovnou znamená další krok v Chrenkově expanzi. Na rozdíl od hutnické pojišťovny má totiž klienty rozesety ve všech českých regionech.

Ve hře také zůstává fúze s pojišťovnou Metal Aliance. Pokud by se podařilo toto sloučení, o kterém se prozatím ale jen mluví, společný ústav by dosáhl milionu pojištěnců.

Marný pokus poslance Hovorky

Podobnému slučování pojišťoven chtěl zabránit lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Sepsal návrh zákona, který podmínky pro slučování pojišťoven zpřísnil.

Foto: Ludvík Hradilek

Chtěl, aby se firmy mohly spojit jen tehdy, pokud se jedné z nich nepodaří během jednoho roku nasbírat alespoň sto tisíc klientů. Nebo když se jedna z pojišťoven ocitne v nucené správě. Zákon měl zabránit také tomu, aby na trhu působily pojišťovny, jejichž majitelé vlastní i nemocnice.

U kolegů ve sněmovně s normou uspěl. V senátu ale narazil.

Senátní výbor pro zdravotnictví v čele s exministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem připravil pozměňovací návrh. Ten slučování pojišťoven nezakazuje, podle Julínka jde o výborný recept proti ekonomické krizi.

Julínek navíc z původní novely vyjmul drobnou formulku - ten, kdo si o povolení zřídit pojišťovnu teprve zažádá, skutečně nemocnici vlastnit nesmí. Ti, kdo už licenci získali, ale mohou se svými nemocnicemi na trhu s pojištěním pokračovat.

 

Právě se děje

Další zprávy