NG se ulevilo. Většina děl, po nichž pase Diag, je doma

Tereza Šídlová
3. 6. 2011 12:09
Ministr kultury svým organizacím chystá příručku, jak jednat kvůli Diag Human

Praha - Bývalý český vicepremiér, advokát Jan Kalvoda, rozhýbal coby zástupce firmy Diag Human zřejmě nejrazantnější stěhovací akci, kterou kdy české umělecké sbírky prošly.

Deset dní po exekuci českého umění ve Vídni se už většina děl Národní galerie, která byla v zahraničních zápůjčkách, údajně vrátila domů.

"Zásadní mistrovská díla, která byla mimo české území, jsou už zpět v Česku. Zbývá už jen pár kusů, které se přepraví příští týden," sdělila Aktuálně.cz Eva Kolerusová z tiskového oddělení Národní galerie.

Podle ní nejde upřesnit, o kolik kusů se jedná, ani autory stažených děl. "Máme přísná bezpečnostní opatření," vysvětlila.

Bezpečnost především

Nejohroženější jsou kvůli soudním úspěchům Diag Human české sbírky v Rakousku a ve Francii. Národní galerie však podle neoficiálních informací stahuje zapůjčené umění například i z Bruselu nebo z Kanady.

„Doprava je vysoce bezpečnostně zajištěna. Dílo samozřejmě neputuje samo. Každou zásilku doprovází jeden až dva odborníci plus zabezpečovací četa," uvedla mluvčí galerie Petra Jungwirthová.

 Na stěhování se podle ní podílí bezpečnostní agentura, která s institucí spolupracuje dlouhodobě.

Národní galerie měla mít v zahraničí třicet uměleckých děl v hodnotě 16 milionů eur.

Chlubit se nebudeme

O své sbírky v zahraničí se ale bojí i další kulturní instituce, které spadají pod stát. Moravské galerie v Brně se už spor Diag Human s českým státem o miliardy korun dotknul. Zabavený obraz Emila Filly patří do její sbírky.

„V zahraničí máme spoustu věcí a na zajištění exponátů pracujeme, " řekl Aktuálně.cz ředitel brněnské galerie Marek Pokorný.

„Z bezpečnostních důvodů teď ale není vhodný okamžik chlubit se zahraniční spoluprací," dodal.

Obava z exekucí v zahraničí se ale týká i státních muzeí. Sbírky mimo české území má i pražské Národní muzeum.

„Národní muzeum se v této chvíli ke sbírkám nemůže z bezpečnostních důvodů vyjadřovat. Dle našich informací věcný odbor Ministerstva kultury připravuje k této problematice metodiku, kterou budeme jako státní příspěvková organizace pochopitelně dodržovat," sdělila Aktuálně.cz Dagmar Fialová, náměstkyně generálního ředitele muzea.

Stát si věří

Stát se přitom nejvíce soustředí na Rakousko a na Francii. Ve Vídni už byl v rámci exekuce zabaven obraz Emila Filly a další dvě umělecká díla. 

Advokát Jan Kalvoda za Diag Human podle všeho uspěl i ve Francii, odkud český stát narychlo stahoval již cenný olej Edouarda Maneta z pařížského Musée d'Orsay.

Bývalý majitel Diag Human Josef Šťáva.
Bývalý majitel Diag Human Josef Šťáva. | Foto: ČTK

„Myslíme si, že naše právní pozice je silná a že přesvědčíme vídeňský i pařížský soud, že řízení s Diag Human ještě není u konce. Pojedou tam naši právníci, najímáme také právníky v Paříži i ve Vídni," řekl ve čtvrtek ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že exekuce na návrh společnosti Diag Human jsou neoprávněné.

Úřad je přesvědčen, že takzvaný rozhodčí nález není pravomocný. "Pokud se tak stane, je Česká republika připravena požadovat plnou náhradu touto exekucí způsobené škody," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy