NG se ulevilo. Většina děl, po nichž pase Diag, je doma

Tereza Šídlová
3. 6. 2011 12:09
Ministr kultury svým organizacím chystá příručku, jak jednat kvůli Diag Human

Praha - Bývalý český vicepremiér, advokát Jan Kalvoda, rozhýbal coby zástupce firmy Diag Human zřejmě nejrazantnější stěhovací akci, kterou kdy české umělecké sbírky prošly.

Deset dní po exekuci českého umění ve Vídni se už většina děl Národní galerie, která byla v zahraničních zápůjčkách, údajně vrátila domů.

"Zásadní mistrovská díla, která byla mimo české území, jsou už zpět v Česku. Zbývá už jen pár kusů, které se přepraví příští týden," sdělila Aktuálně.cz Eva Kolerusová z tiskového oddělení Národní galerie.

Podle ní nejde upřesnit, o kolik kusů se jedná, ani autory stažených děl. "Máme přísná bezpečnostní opatření," vysvětlila.

Bezpečnost především

Nejohroženější jsou kvůli soudním úspěchům Diag Human české sbírky v Rakousku a ve Francii. Národní galerie však podle neoficiálních informací stahuje zapůjčené umění například i z Bruselu nebo z Kanady.

„Doprava je vysoce bezpečnostně zajištěna. Dílo samozřejmě neputuje samo. Každou zásilku doprovází jeden až dva odborníci plus zabezpečovací četa," uvedla mluvčí galerie Petra Jungwirthová.

 Na stěhování se podle ní podílí bezpečnostní agentura, která s institucí spolupracuje dlouhodobě.

Národní galerie měla mít v zahraničí třicet uměleckých děl v hodnotě 16 milionů eur.

Chlubit se nebudeme

O své sbírky v zahraničí se ale bojí i další kulturní instituce, které spadají pod stát. Moravské galerie v Brně se už spor Diag Human s českým státem o miliardy korun dotknul. Zabavený obraz Emila Filly patří do její sbírky.

„V zahraničí máme spoustu věcí a na zajištění exponátů pracujeme, " řekl Aktuálně.cz ředitel brněnské galerie Marek Pokorný.

„Z bezpečnostních důvodů teď ale není vhodný okamžik chlubit se zahraniční spoluprací," dodal.

Obava z exekucí v zahraničí se ale týká i státních muzeí. Sbírky mimo české území má i pražské Národní muzeum.

„Národní muzeum se v této chvíli ke sbírkám nemůže z bezpečnostních důvodů vyjadřovat. Dle našich informací věcný odbor Ministerstva kultury připravuje k této problematice metodiku, kterou budeme jako státní příspěvková organizace pochopitelně dodržovat," sdělila Aktuálně.cz Dagmar Fialová, náměstkyně generálního ředitele muzea.

Stát si věří

Stát se přitom nejvíce soustředí na Rakousko a na Francii. Ve Vídni už byl v rámci exekuce zabaven obraz Emila Filly a další dvě umělecká díla. 

Advokát Jan Kalvoda za Diag Human podle všeho uspěl i ve Francii, odkud český stát narychlo stahoval již cenný olej Edouarda Maneta z pařížského Musée d'Orsay.

Bývalý majitel Diag Human Josef Šťáva.
Bývalý majitel Diag Human Josef Šťáva. | Foto: ČTK

„Myslíme si, že naše právní pozice je silná a že přesvědčíme vídeňský i pařížský soud, že řízení s Diag Human ještě není u konce. Pojedou tam naši právníci, najímáme také právníky v Paříži i ve Vídni," řekl ve čtvrtek ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že exekuce na návrh společnosti Diag Human jsou neoprávněné.

Úřad je přesvědčen, že takzvaný rozhodčí nález není pravomocný. "Pokud se tak stane, je Česká republika připravena požadovat plnou náhradu touto exekucí způsobené škody," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

 

Právě se děje

Další zprávy