Kalvoda píše poslancům, vysvětluje kauzu Diag Human

Kateřina Eliášová
6. 6. 2011 14:15
ČSSD žádá vysvětlení dění kolem zabavování majetku ČR v souvislosti s kauzou Diag Human
Diag Human zastupuje advokát Jan Kalvoda
Diag Human zastupuje advokát Jan Kalvoda | Foto: Jan Langer

Praha - Právník Jan Kalvoda, který zastupuje firmu Diag Human, jež se s Českem soudí o miliardy korun, oslovil kvůli probíhajícímu sporu společnosti se státem české poslance.

Napsal jim dopis, ve kterém vysvětluje okolnosti kauzy, která vedla až k mezinárodní arbitráži a k zabavování českého majetku v cizině.

Kalvoda dopisem reagoval na požadavek sociálních demokratů projednat okolnosti arbitráže na sněmovní schůzi.

"Pokud se kdy na půdě Poslanecké sněmovny tato věc projednávala, pak vždy výhradně na základě informací jedné strany sporu, často i osob, jednajících jménem státu, ale v rozporu s jeho zájmem, tedy osobně odpovědných. Diag Human setrvale a marně nabízel k posouzení zamlčované dokumenty," píše Kalvoda poslancům.

Sociální demokraté se zatím nerozhodli, zda navrhnou projednat okolnosti kauzy jako zvláštní bod jednání nadcházející schůze nebo kvůli tomu vyvolají schůzi mimořádnou. Rozhodne úterní klub.

Stát jedná protiprávně, tvrdí Kalvoda

Kalvoda se v dokumentu určeném poslancům snaží vysvětlit, že stát jedná protiprávně, když se proti rozhodčímu řízení vídeňského soudu ohradilo ministerstvo zdravotnictví namísto Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Soud v rakouském hlavním městě na základě tohoto rozhodnutí na návrh společnosti Diag Human nechal zabavit umělecká díla patřící České republice, která jsou nyní zapůjčena na výstavu ve Vídni.

Diag Human tak tlačí na splacení zhruba deseti miliard korun jako náhrady za zmařený obchod s krevní plazmou v ČR.

"Stát v tomto sporu nemá nadřazené postavení, ale rovné se svým žalobcem. Je stejně jako každý účastník civilního řízení odpovědný za vlastní procesní jednání a nemá žádnou imunitu vůči vlastním zákonům. Proto považujeme, stejně jako zatím dva zahraniční soudy, spor s Českou republikou za ukončený. Všechny kroky zástupců státu k manipulaci přezkumného řízení, které dávno skončilo, pak za zbytečné," uvedl Kalvoda.

Spor se táhne 16 let

Firma se už mnoho let soudí s Českou republikou o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou. Ve sporu jde celkem asi o deset miliard korun.

Diag Human se snaží prokázat, že rozhodčí nález ze srpna 2008, který státu nařídil zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy náhradu škody 8,9 miliardy korun, již nabyl právní moci, protože za stát odvolání proti verdiktu podepsali lidé, kteří k tomu neměli ze zákona oprávnění.

Konkrétně ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a generální ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. Česká republika je přesvědčena o opaku s tím, že odvolání proběhlo řádně.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy