Foto: Uzavřená nemocnice volá na pomoc veřejnost, má málo roušek. Pomáhají i studenti

Foto: Uzavřená nemocnice volá na pomoc veřejnost, má málo roušek. Pomáhají i studenti
Krajská nemocnice v Liberci se ve snaze ochránit před koronavirem kompletně uzavřela. Tímto opatřením vyniká mezi českými špitály.
Že by došly, si nepřipouští. "Věříme, že se to nestane," říká odhodlaně na konci dne.
Vše si přitom vymýšlí a organizuje sama, svépomocí a prakticky bez dodaných manuálů. Ministerstvo ani nikdo jiný instrukce neposlal.
S osmnáctimetrovým stanem pomohla nemocnici začátkem týdne armáda. Ve středu v něm probíhají poslední čištění a přípravy.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 3. 2020 6:00
"Ve skladu máme aktuálně poslední stovky kusů ústenek," sděluje suše ve středu mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Zařízení proto vyzvalo na Facebooku, aby jim lidé nějaké darovali, pokud mají. Za den se jich sešlo skoro pět set. Nemocnice kromě toho kompletně uzavřela svůj areál a spouští drive-in kontrolu na koronavirus. Vše si přitom plánují sami, i za pomoci studentů. Podívejte se.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy