Data z Itálie: 99 % obětí nákazy mělo jiné zdravotní potíže, umírají hlavně senioři

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 18. 3. 2020 19:56
V Itálii narostl počet mrtvých kvůli nemoci způsobeném koronavirem za 24 hodin o 475 na celkových 2978. Je to nejvyšší dosud zaznamenaný denní nárůst, uvedla agentura Reuters. V zoufalé situaci přichází alespoň malé uklidnění tamních zdravotních úřadů. Drtivá většina těch, kteří nemoci podlehli, měla už předchozí zdravotní komplikace. U zdravých lidí tak virus až na ojedinělé výjimky fatální není.
Výjev z nemocnice ve městě Brescia v Lombardii. Život v Itálii během probíhající pandemie koronaviru Covid-19. Březen, 2020.
Výjev z nemocnice ve městě Brescia v Lombardii. Život v Itálii během probíhající pandemie koronaviru Covid-19. Březen, 2020. | Foto: Reuters

Za posledních 24 hodin Itálie rovněž potvrdila 4207 nových případů nákazy. Celkový počet infikovaných v zemi je tak 35 713.

Jen v italské Lombardii zemřelo za 24 hodin dalších 319 lidí nakažených novým typem koronaviru. Počet obětí v tomto nejhůře postiženém regionu tak vzrostl na 1959. Počet nových případů nákazy se pak zvýšil o téměř 1500.

V Lombardii na severu země je i nadále situace nejvážnější. Tamní nemocnice, které mají stovky pacientů na jednotkách intenzivní péče, navíc hlásí, že už nemají žádná další lůžka pro lidi, kteří potřebují podporu dýchacích přístrojů. Nemocné tak převážejí do sousedních regionů.

Analýza úmrtí na koronavirus přinesla překvapivé číslo.

Nemoci Covid-19 podle oficiálních odhadů Světové zdravotnické organizace podlehne zhruba 3,4 procenta nakažených. V Itálii je ale tento poměr násobně vyšší. Podle posledních dat umírá až osm procent pozitivně testovaných případů, mnohem více než v jiných státech.

Zaměstnanci zdravotního institutu v Římě se proto pustili do analýzy jednotlivých úmrtí, zatím jich vyhodnotili zhruba pětinu. Z nově zveřejněné studie zatím vyplývá, že 99 procent obětí koronaviru v zemi trpělo již před nakažením jinými zdravotními problémy.

Zhruba polovina měla tři a více diagnostikovaných potíží, čtvrtina dvě a další čtvrtina alespoň jednu. Jen 0,8 procenta ze zkoumaných případů úmrtí nemělo do pozitivního testu na koronavirus žádný známý zdravotní problém.

Vážně nemocní, kteří nákaze podlehli, měli v 75 procentech vysoký krevní tlak. Více než třetina případů trpěla cukrovkou, třetina měla vážnější srdeční problémy nebo arytmii. Zhruba pětina zemřelých pak před koronavirem trpěla rakovinou nebo chronickou nemocí jater. 

Průměrný věk obětí nemoci Covid-19 je v Itálii 79,5 roku. K 17. březnu nemoci podlehlo "jen" 17 lidí, kterým bylo méně než 50 let. Mrtví, kterým bylo méně než 40, byli ve všech případech muži s předchozími vážnými zdravotními problémy. 

Přestože data z posledních dvou dnů naznačují mírný pokles růstu nakažených v zemi, studie italských úřadů znovu varuje, že vláda pravděpodobně podceňuje reálné množství nakažených tím, že testuje pouze lidi, kteří už mají symptomy. Podle odhadů výzkumné organizace GIMBE Foundation už se koronavirem nakazilo zhruba 100 tisíc Italů. V takovém případě by poměr úmrtí odpovídal globálnímu trendu dvou až tří procent nakažených.

Video: Všichni se bojíme. Máme horečku a kašel, testy mi neudělají, říká Češka v Itálii

Dostala jsem horečku, kašel mám už dva dny, máme zakázáno chodit do nemocnice, i když nám je zle. Nevím, jestli jsem nakažená. Testy mi neudělají. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy