Foto: Divadla šijí jak o život, Červený kříž má víc dobrovolníků než žadatelů o pomoc

Foto: Divadla šijí jak o život, Červený kříž má víc dobrovolníků než žadatelů o pomoc
"S šitím nemám zkušenosti," přiznává Michaela. "Poprvé jsem sedla za stroj minulý čtvrtek a v pátek už jsem šila roušky."
Uvnitř veřejnosti uzavřeného areálu pracuje u šicích strojů momentálně na padesát (převážně) žen.
"Když jsem zadal do systému požadavek na dobrovolníka, tak odpověď, že to může jít hned teď udělat, jsem měl do dvaceti vteřin," říká s obdivem v hlase šéf zdejšího Dobrocentra David Bláha. Ve čtvrtek v poledne měli v systému registrovaných 4300 lidí, víc jak polovinu už si fyzicky ověřili přímo zde. "Máme momentálně víc dobrovolníků, než kolik lidí si žádá pomoc."
Druhou možností, jak ve zdejším Dobrocentru pomoci, je darování roušek. A nejen jich. "Máme akutní nedostatek kalounů, nití a jehel," říkají humanitární pracovníci, přerozdělující roušky a materiál k jejich výrobě.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
28. 3. 2020 7:50
Už přes týden musí lidé nosit roušky na veřejnosti. Protože nebyly nikde k dostání, Češi vytáhli šicí stroje a pustili se do práce. Nahlédněte s námi, jak šijí zaměstnanci divadel, včetně Národního. Podívali jsme se i k Českému červenému kříži, kam lidé nejenže nosí tisíce roušek, ale na pomoc se tu hlásí už víc dobrovolníků, než je těch, kteří o ni žádají.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 2 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy