Foto: Bude mít každý dům svou malou elektrárnu? Vědci z ČVUT na tom pracují, prototyp už je hotový

Foto: Bude mít každý dům svou malou elektrárnu? Vědci z ČVUT na tom pracují, prototyp už je hotový
V Buštěhradu u Prahy, kde sídlí výzkumné centrum Českého vysokého učení technického, se odehrál křest přelomového zařízení.
Mikroelektrárna Wave soběstačně zvládne vyrobit elektřinu pro bytový dům nebo menší firmy a svou velikostí přitom nepřesahuje kotel na biomasu.
Dřevní štěpka nebo právě biomasa jsou "pohonem" této elektrárny, zařízení ale zvládne po úpravách přeměnit prakticky jakékoliv palivo v teplo a elektřinu.
Šéf výzkumného týmu Jakub Maščuch vysvětluje, že zařízení pracuje na principu tzv. Rankinova cyklu. Tedy podobně jako klasická parní elektrárna - v kotli se vytvoří pára, která pak pohání turbínu, a energie se mění na elektrickou.
Foto: Aktuálně.cz
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
1. 6. 2016 18:58
Čeká nás významná změna v produkci elektřiny? Vědci z ČVUT dokončili a pokřtili malou a snadno ovladatelnou mikroelektrárnu schopnou vyrobit elektřinu z prakticky libovolného paliva a přitom dodat dostatek elektřiny pro celý bytový dům nebo středně velký podnik.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy