Foto: Hřbitov je pod pátým nástupištěm. Němci a Židé z Brna odešli, tajemství zůstala

Foto: Hřbitov je pod pátým nástupištěm. Němci a Židé z Brna odešli, tajemství zůstala
Brno bylo místem, kde vedle sebe po dlouhá staletí žili Němci, Češi a Židé. Během druhé světové války se postupně ztrácel židovský vliv, krátce po konci války zmizel i německý živel. Přesto nějaké stopy zůstaly. Skryté a zapomenuté. Archeolog a etnograf Michal Doležel se rozhodl udělat sérii prohlídek po městě a připomenout dávno zapomenutou historii. Navzdory sílícím hlasům těch, kteří chtějí nechat dávné démony minulosti spát a nebudit je.
Začínáme u sochy Jošta Moravského u makety historického jádra města. Sešlo se nás jen pár. Připomínáme hlouček zahraničních turistů. Místní si myslí, že své město dobře znají. Doležel se je pokusí přesvědčit o opaku.
"Židé osídlují část okolo dnešního Římského náměstí, Němci prostor okolo Jakubského náměstí a česky mluvící obyvatelstvo jih města tam, kde se dnes rozprostírá Zelný trh," začíná úvodní přednáškou Doležel. Získává si přitom pozornost asi dvaceti lidí, kteří doteď postávali rozptýleni po náměstíčku. Jsme na dohled od zanedbaného Moravského náměstí.
Dominantou náměstí byl před druhou světovou válkou besední Německý dům. Centrum německého kulturního života lehlo popelem během bojů o město. Co nestačilo zničit letecké bombardování, dokonal následný požár. Němci pak museli před svým vysídlením holýma rukama zbylé trosky rozebrat. Dnes stojí na místě divoký parčík s polorozpadlou fontánou. V současnosti se chystá oprava Moravského náměstí. Město v rámci rekonstrukce počítá s připomínkou této stavby. Jakou formou, však není jasné. Vzejde z veřejné architektonické soutěže. Plán na připomenutí této stavby se však nelíbí hlavně starším obyvatelům a brněnské KSČM. Ti chtějí, aby německá historie zůstala zapomenuta. Zobrazit 18 fotografií
Foto: David Kohout
David Kohout
28. 9. 2016 16:15
Společenství různých kultur Brno odjakživa obohacovalo a vtisklo mu osobitý ráz. Archeolog a etnograf Michal Doležel proto uspořádal několik prohlídek po městě a ukázal zájemcům skryté stopy, které po sobě Židé a Němci zanechali. Některé najde člověk na nečekaných místech. Třeba tam, kde býval židovský hřbitov, je teď páté nástupiště nádraží. Ironií dějin právě odtud odjížděly transporty do koncentračních táborů.
 

Právě se děje

Další zprávy