Foto: Učitelka, číšník, medik. Portréty patnácti dobrovolníků. Proč pomáhají a jak?

Foto: Učitelka, číšník, medik. Portréty patnácti dobrovolníků. Proč pomáhají a jak?
"Dělala jsem televizní redaktorku a kvůli koronaviru stopli celý projekt, tak jsem doma s dětmi. Viděla jsem na Facebooku, že nemocnice hledá dobrovolníky na neodborné věci bez potřeby zdravotnického vzdělání, tak jsem se přihlásila. Mluvila jsem s paní, co tu zajišťuje koordinaci, ve středu a v pondělí jsem nastoupila. Jsem na oddělení chirurgie a dohlížím na to, aby si každý příchozí pacient vydezinfikoval ruce a měl správně nasazenou roušku. Zejména na dezinfekci lidé zapomínají, protože projdou dveřmi a už hledají, co je čeká, jsou roztěkaní, protože musí navštívit nemocnici. Osmdesát procent lidí by prošlo bez toho." Kristýna Kloučková, OSVČ bez práce.
"Byla jsem povolána v rámci praxe a zůstala jsem. Od minulého týdne dělám odběry. Střídáme se na výjezdy se sanitkou, jedu zítra. Tam jsme dvanáct hodin minimálně, stíráme lidi v domácnostech, školkách." Leona Šádková, studentka 3. ročníku Vyšší odborné zdravotnické školy v Liberci, obor všeobecná diplomovaná sestra.
"Už jsem tu byl na jaře. A kvůli tomu, že nastala stejná situace, zavřeli mi práci, tak jsem zavolal na personální, jestli nehledají dobrovolníky, a oni řekli, že jo. Sleduji, jestli lidé dodržují bezpečnostní opatření, jestli používají dezinfekci a tak. Když bude potřeba, určitě budu chodit i nadále." Pavel Bareš, číšník.
"Jsem tu místo praxe. Dělám tu odběry buď na výjezdech, nebo v odběrovém stanu. Jsem tu druhý týden a budu pokračovat i dál." Nikola Holzknechtová, studentka Vyšší odborné zdravotní školy Liberec, obor dětská diplomovaná sestra.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
29. 10. 2020 10:43
České nemocnice přichází kvůli onemocnění covid-19 o svůj personál, a tak volají o pomoc veřejnost. A ta odpovídá. Nafotili jsme patnáct dobrovolníků ve dvou nemocnicích a zeptali se jich, jak, proč a kde pomáhají. Přečtěte si jejich příběhy.
 

Právě se děje

před 56 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy