Obrazem: Stále ve skafandru, žádné pauzy. Takhle bojují lékaři o život lidí s covidem

Obrazem: Stále ve skafandru, žádné pauzy. Takhle bojují lékaři o život lidí s covidem
I takto může začít příběh člověka, který nakonec skončí na ARO. Anesteziologicko-resuscitačním oddělení, poslední instancí nemocnic v boji s koronavirem.
Část zdravotníků má dokonce kosmicky působící skafandry s dýchacími přístroji, které zdejší krajský špitál získal od místní firmy.
Doktor s východním přízvukem krátce vysvětluje, že muži zavádí nitrožilní kanylu (oprava: původně jsme mylně zaměnili za podobnou operaci, tracheostomii).
Místní lékaři a sestry a další personál se zde stará v době naší návštěvy o devět pacientů s těžkým průběhem. Celkem v Liberci momentálně leží přes padesát nakažených na pěti odděleních, toto je jen jedno z nich.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Radek Dragoun Jakub Plíhal, Radek Dragoun, Markéta Plíhalová
19. 10. 2020 5:25
Nádech a výdech a tak stále dokola. Jinak tak samozřejmou věc tu musí kvůli koronaviru za pacienty dělat stroje. Umělé dýchání a neustálá péče personálu drží nemocné při životě a všichni doufají, že zase začnou dýchat sami. Zdaleka ne všem se to ale nakonec podaří. Nahlédněte ve fotoreportáži Aktuálně.cz na místa poslední šance, anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnic v Táboře a Liberci.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy