Praha - Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt už nebude zaměstnancem ministerstva zahraničí. Ke konci roku 2016 zaslal písemnou žádost o ukončení služebního poměru, oznámilo ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě s tím, že státní tajemník MZV Forejtově žádosti vyhoví. Jeho služební poměr bude ukončen k 2. lednu.
Zaměstnancem ministerstva se Forejt stal kvůli diplomatické kariéře. Ve služebním poměru byl od června 2015, během práce pro prezidenta si ale vzal v Černínském paláci neplacené služební volno. Forejt usiluje o post velvyslance ve Vatikánu, podle ministerstva tomu ukončení poměru nebrání.
Na Hradě působil od roku 2002, o dva roky později se stal šéfem protokolu. Místa se vzdal k 6. prosinci z osobních a zdravotních důvodů. Krátce předtím, než Hrad oznámil, že Forejt odchází z postu ředitele protokolu, se v médiích objevily informace o existenci kompromitujícího videa, na němž je údajně Forejt zachycen. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit.
Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) obdrželo Forejtovu žádost o ukončení poměru koncem roku 2016. "Státní tajemník MZV této žádosti vyhoví a (Forejtův) služební poměr ukončí k 2. lednu 2017. Tímto dnem přestane být Jindřich Forejt zaměstnancem MZV," sdělilo ministerstvo.
Prezident Zeman po oznámení Forejtova odchodu z Hradu prohlásil, že stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Podle Zemana záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci na Zemanovo prohlášení řekl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, a nikoli veřejně.
Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová v neděli řekla agentuře ČTK, že kandidát na post velvyslance nemusí být zaměstnancem ministerstva zahraničí. "Velvyslancem může být každý, koho odsouhlasí vláda a prezident," oznámila. Budoucí velvyslanec ve Vatikánu však musí mít bezpečnostní prověrku na stupeň "Tajné". Podle serveru Týden.cz Forejt prověrku měl, ale po odchodu z Hradu ji vrátil. Hrad ani Národní bezpečnostní úřad tuto informaci nepotvrdily ani nevyvrátily.
Prezident již dříve popřel, že by za odchodem Forejta z hradní kanceláře stály Mynářovy a Nejedlého intriky. Výměna šéfa protokolu se chystala několik měsíců, řekl Zeman rádiu Impuls. Ke kompromitujícímu videu Zeman řekl, že ho neviděl a ani ho vidět nechce.
Forejt patřil k blízkým Zemanovým spolupracovníkům. V poslední době čelil kritice kvůli několika chybám, například pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v Praze. Vedením odboru protokolu na Hradě byl po Forejtově odchodu pověřen dřívější dlouholetý šéf prezidentského protokolu Miroslav Sklenář.