Fischer se zastal bojujícího Jiřetína. Dejte mu dotaci

Pavel Baroch
2. 3. 2010 16:00
Tošovský nechce do obce poslat peníze na čističku, chce ji zbourat kvůli uhlí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Horní Jiřetín - Premiér Jan Fischer se zastal Horního Jiřetína, který zatím marně čeká na stamilionové dotace z Bruselu na stavbu čistírny odpadních vod.

Evropské peníze pro tuto severočeskou obec zpochybnil ministr průmyslu Vladimír Tošovský, který chce nechat Jiřetín a sousední Černice zbourat kvůli rozsáhlému ložisku hnědého uhlí. Podle Tošovského by dotace na čističku mohly být vyhozené peníze.

Stamilionovou dotaci z Bruselu se nyní zdráhá potvrdit i ministerstvo financí, bez jehož podpisu není možné evropské peníze na drahé stavby čerpat.

Fischer s čističkou v Jiřetíně souhlasí

Do sporu se vložil ministerský předseda Fischer, s nímž se v pondělí sešel ministr životního prostředí Jan Dusík. "Pan premiér se vyslovil pro stavbu čistírny," vzkázal Aktuálně.cz prostřednictvím své mluvčí Dusík.

Fischer svůj názor podle Dusíka zdůvodnil tím, že je zapotřebí splnit přísné evropské směrnice o čištění odpadních vod. Do konce roku 2010 totiž musí mít obce nad dva tisíce obyvatel vlastí čističku. Fischer v rozhovoru s Dusíkem zároveň uvedl, že všichni musí mít při získávání dotací stejné podmínky.

"Ministr Dusík se teď v nejbližším možném termínu sejde s ministrem financí Eduardem Janotou," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Její ministerstvo od počátku prosazuje, aby Jiřetín peníze z Bruselu dostal.

Mohou to být vyhozené peníze, napsal Tošovský

Foto: Ludvík Hradilek

Spor se táhne od loňského září, kdy řídící výbor Operačního programu Životní prostředí odsouhlasil bezmála 220 milionů korun na stavbu čističky a kanalize v Horním Jiřetíně, přičemž dalších téměř 13 milionů poskytne český Státní fond životního prostředí.

Pár týdnů nato dorazil tehdejšímu ministru životního prostředí Ladislavu Mikovi dopis od ministra průmyslu Tošovského.

"Obracím se na Vás s požadavkem, aby byla realizace projektu pozastavena, a to až do doby, kdy bude o možném využití zásob hnědého uhlí definitivně rozhodnuto. Zabrání se tak možnému zmaření finančních prostředků do tohoto projektu vložených," napsal Tošovský v listě, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Ministr Miko odpověděl, že Jiřetín brání těžební limity z roku 1991 a není možné předem předjímat, jak nakonec dopadne projednávání Státní energetické a surovinové politiky.

"Občanům města nelze upírat právo na čisté a zdravé životní prostředí," připomněl Miko.

Podepiště do 10. března, vyzvalo ministerstvo

Do kauzy se následně vložilo ministerstvo financí, které se musí vyjádřit ke všem investicím nad 100 milionů korun. Janotův úřad vyjádřil stejné pochybnosti jako ministr průmyslu Tošovský. Má smysl posílat stamilionové dotace do Horního Jiřetína, když se nakonec může stát, že se kvůli těžbě uhlí zbourá?

"Nemáme informace, zda-li vůbec a kdy přesně by mělo dojít k tzv. "prolomení" limitů těžby. Nelze ani přesně uvést dobu, kdy by se případným prolomením současně ještě platných a závazných limitů těžby dostala těžba reálně do vzdálenosti budované vodohospodářské infrastruktury natolik, že by již byla nezbytná evakuace sídel a odstranění samotné dotované stavby," napsalo ministerstvo životního prostředí v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Ministerstvo životního prostředí zároveň požádalo ministerstvo financí, aby do 10. března stamilionovou dotaci pro Horní Jiřetín potvrdilo.

 

Právě se děje

Další zprávy