Město na odpis. Horní Jiřetín vzdoruje osudu

Město na odpis. Horní Jiřetín vzdoruje osudu
Chrabrý rybář v kašně před obecním úřadem.  Fischerův kabinet aktivně usiluje o její likvidaci.
Žádná vesnice, město je to! 800 domů, 2200 obyvatel.
Chystají se další křivdy. Jakkoli nesouměřitelné
Železnice sem v devatenáctém století přinesla rozvoj. Dnes je pobořený viadukt v centru Jiřetína mementem komunistického hospodářství, trať zrušili, obec už nestihli.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
3. 3. 2010 13:10

Horní Jiřetín - Přežila mor, o vlas unikla komunistickému plenění. Dnes opět bojuje o přežití. Odolává síle peněz soukromých těžařů.

Obec Horní Jiřetín.

Už roky nad ní visí hrozba, že stát nechá Jiřetín a sousední Černice zbourat kvůli rozsáhlému ložisku hnědého uhlí.

Podívejte se s námi do míst, která za pár let nemusí existovat.

O boji Jiřetína s průmyslovou lobby čtěte více ve článcích:

Jiřetín je blíž bourání kvůli uhlí. Zákon ho neochrání

Paroubek chce kvůli uhlí zbourat severočeské obce

Jiřetín boj o život neprohrál. Dotace ale vidět neměl

Fischer se zastal bojujícího Jiřetína. Dejte mu dotaci

 

Právě se děje

před 47 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy