Vlachovice (Zlínsko) - Firmy z okolí vybuchlého skladu munice na Zlínsku žádají náhrady škod, ale v nejbližší době se jich zřejmě nedočkají. Škody způsobené výbuchem má totiž podle státu a kraje hradit viník, který ale ještě není znám.
Vyplývá to ze středeční schůzky představitelů podniků se zástupci ministerstva obrany a krajského úřadu. Zatím mohou firmy uplatnit jen nároky na náhradu věcné škody způsobené samotným zásahem bezpečnostních složek a evakuací.
Zemřeli dva zaměstnanci
Jedna budova muničního skladu u Vrbětic, části obce Vlachovice, vybuchla loni v říjnu a další explodovala v prosinci. Při prvním výbuchu zemřeli dva zaměstnanci firmy Imex Group, která měla sklad pronajatý od státu.
Okolí kolem skladového areálu bylo poté neprodyšně uzavřeno a několikrát musely být kvůli nálezům munice či dalším výbuchům evakuovány stovky lidí z okolních vsí.
Obavy z vysokých škod ve středu vyslovili hlavně majitelé lesů, jejichž pozemky jsou právě v uzavřené oblasti.
Vlastníci nemohou do lesů
Vlastníci lesů nyní nemohou svůj majetek spravovat, ale bojí se také, že v lesích je nevybuchlá munice. Lidé tam podle majitelů pozemků nebudou chtít ani po vyčištění oblasti pyrotechniky pracovat.
Firmy upozorňovaly i na to, že lesy nebude možné úplně zkontrolovat. "Je to nerealizovatelné. U zemědělských pozemků je kontrola mnohem jednodušší," řekl jeden z majitelů. Firmy poukazovaly také na ušlý zisk a neuskutečněné obchody.
"Čekal jsem však, že nám někdo řekne, jak máme ušlý zisk vypočítat," uvedl majitel kovovýroby, která pět dnů nemohla vyrábět.
Pozemky ztratily na hodnotě
Jeden z majitelů lesů rovněž prohlásil, že pozemky ztratily na hodnotě. Zeptal se proto, jestli bude stát lesy sám vykupovat nebo nahrazovat jinými.
Zástupci ministerstva ani kraje však na otázku nedokázali odpovědět. Zopakovali, že podobná událost se v zemi nikdy nestala.
Na dotazy asi 40 zástupců firem odpovídal vedoucí poradců ministra obrany Bohuslav Dvořák, který byl pověřen evidováním škod, společně se zástupcem krajského úřadu.
Dvořák upozornil firmy, že nyní budou moci uplatňovat jen náhrady škod, které způsobil samotný zásah záchranných složek evakuací či znemožněním podnikání.
"Pokud vznikla škoda přímo výbuchem, bude ji hradit viník. Ten však ještě není znám, vyšetřování zatím neskončilo," doplnil vedoucí oddělení pro zvláštní úkoly krajského úřadu Karel Malinovský.
Vyplněná žádost
Zástupci firem musí do šesti měsíců od události vyplnit žádost o náhradu věcné škody v souvislosti se zásahem záchranných složek a podat ji na krajský úřad, který ji posoudí, případně vyzve k doplnění, poté přepošle na ministerstvo financí.
To rozhodne o náhradě škod a přepošle formulář zpět na kraj, kde náhradu škod schválí zastupitelstvo. Firmy mohou podle Malinovského uplatňovat náhrady škod také u pojišťoven, pokud byly pojištěny a pojištění se na událost vztahuje.
V tomto případě by stát rozdíl mezi reálnou škodou a částkou od pojišťovny dorovnal. "Každý případ budeme posuzovat individuálně," podotkl Malinovský.
Co nejrychlejší postup
Podle Dvořáka je nyní důležité, aby firmy podaly žádosti, i když nedokážou přesně vyčíslit škodu či mají jiné pochybnosti.
Podstatné však je, aby postupovaly podle zákona a splnily půlroční lhůtu na podání žádosti. V některých případech, například u lesníků, kteří neznají přesnou výši škod, je třeba žádost vyplnit alespoň obecně, kraj může udělit výjimku a podnikatelé mohou žádost doplnit do pěti let.
Dvořák slíbil, že stát bude postupovat co nejrychleji, řada podnikatelů však poukazovala na to, že mají úvěry a situace je pro ně náročná.