Až třikrát vykazovala firma tentýž test na covid, po pojišťovnách chtěla stamiliony

ČTK ČTK
před 2 hodinami
I třikrát vykazovala podle zdravotních pojišťoven jeden a ten samý test na nemoc covid-19 pražská firma Renturi. Za neprovedené testy pak chtěla stovky milionů korun. Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy. Soudy v Praze a Ostravě řeší spor mezi Renturi a pojišťovnou Revírní bratrská pokladna o doplacení 24,6 milionu Kč.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Všeobecná zdravotní pojišťovna dokonce podle serveru Deník N původně odmítla vyplatit Renturi skoro 230 milionů Kč. Následně ale VZP couvla a firmě část peněz vyplatila. Podle serverů se o peníze za testy přely s Renturi i další pojišťovny, které ale nechtěly uvést dané částky. Výkonná ředitelka Renturi Kateřina Piwková se k vykazování neprovedených testů odmítla vyjádřit.

Z covidových testů, které Renturi vykázala RBP, byla podle mluvčího pojišťovny Ivo Čelechovského až čtvrtina duplicitní. "Případně na neexistují pojištěnce," řekl serveru mluvčí. Šéfka Renturi Piwková na dotaz Seznam Zpráv, zda některé testy vykazovali vícekrát, uvedla, že jí právní zástupci doporučili diskrétnost.

VZP uvedla v interním dokumentu, který server získal, že Renturi chtěla jeden test proplatit dvakrát i třikrát. Nebo se například objevil případ, kdy firma vykázala test u pacienta, který byl v danou dobu hospitalizován, a podle VZP tak nemohl test u Renturi podstoupit. Za rok 2021 si Renturi u VZP nárokovala uhrazení 1,07 milionu testů, což byl největší počet ze všech společností, zařízení či lékařů, kteří tehdy o úhrady testů VZP požádali. Renturi chtěla po VZP za testy na covid-19 asi 344 milionů Kč, většinu - 229 milionů Kč - původně pojišťovna odmítla vyplatit.

Nakonec VZP podle serveru vyplatila na doporučení advokátů Renturi 149 milionů Kč. "S poskytovatelem byla vedena jednání, postupně došlo k opravám chybných dokladů (například odstranění duplicit). VZP společnosti Renturi uhradila nižší částku, než která byla původně nárokována," sdělila serveru mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová. "Většina zdravotních pojišťoven neměla s úhradami těchto zdravotních služeb žádný problém. U některých pak byly případné sporné otázky oboustranně diskutovány, a to vždy s výsledkem dohody o úhradě či o dalších krocích," tvrdí ředitelka Renturi Piwková.

Renturi vznikla v roce 2008 a zabývá se pracovním lékařstvím. Podle Deníku N se v době pandemie covidu-19 v roce 2021 stala vlastníkem Renturi společnost Zenida, která se podle obchodního rejstříku zabývá pronájmem nemovitostí. Ve stejný rok Renturi podle výroční zprávy výrazně stouply tržby. I externí auditor ale podle serveru ve výroční zprávě upozornil, že některé výkony firma vykazuje vícekrát. "V důsledku změn systému zadávání prvotních dokladů při účtování výkonu pro zdravotní pojišťovny ve společnosti v průběhu roku 2021 došlo k duplicitnímu vykázání některých výkonů a navýšení tržeb z prodeje služeb," píše se podle Deníku N ve zprávě. Zenida má tzv. akcie na jméno, takže nelze zjistit, kdo je skutečným majitelem firmy. Renturi i Zenida oficiálně sídlí v Praze, ale ve vedení firem jsou lidé z Moravskoslezského kraje.

Mohlo by vás zajímat: Psycholog: Co tě nezabije, to tě posílí, nefunguje. Povodeň může dohnat 10 tisíc lidí (24. 9. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Štěpán Vymětal | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy