Praha - Společnost ML Compet, jedna z devíti stíhaných firem v korupční kauze Davida Ratha, nezmizí ze světa, i když o to její majitel Miroslav Lepil usiloval. Městský soud v Praze ve čtvrtek na návrh žalobce Jiřího Pražáka z Vrchního státního zastupitelství v Praze zamítl návrh na zánik společnosti.
"Nebyly splněny podmínky pro to, aby ji mohl jediný akcionář zrušit likvidací," řekla soudkyně Hana Albertová.
Lepil verdikt nekomentoval – k soudu se nedostavil a nevyslal tam ani svého právníka. Podle soudkyně je to přitom zřejmě první případ v zemi, kdy soud musel rozhodovat o tom, zda dovolí obviněné firmě, aby se zrušila.
Už by ji nešlo potrestat
Pokud by totiž ML Compet skutečně skončila v likvidaci a soud ji později pravomocně odsoudil za manipulaci zakázek, mohlo by to výrazně ztížit případnou náhradu škody. A nebylo by tak možné ji – a zprostředkovaně její majitele - potrestat.
"Při likvidaci se vypořádají dluhy a zbylý majetek se rozdělí mezi společníky firmy. V případě pravomocného odsouzení by se to muselo získávat zpět od společníků a to už se bude hůře dohledávat a vymáhat," říká advokát Jan Vučka, který se specializuje na hospodářské trestné činy a trestní odpovědnost právnických osob.
Právě podle nového zákona o trestní odpovědnosti firem byla ML Compet obviněna.
Je to varování ostatním
Žalobce Pražák nicméně přiznává, že to, jestli má skutečně ML Compet nějaký majetek, který by mohl transformací zmizet, ani nezkoumal.
ML Compet
V roce 2008 - ještě pod názvem Executive Project Group (EPG) – přišla s hejtmanem Davidem Rathem na Středočeský kraj, kde ovládla zadávání veřejných zakázek. Tehdy byl jejím majitelem Filip Bušina, kterého Rath jmenoval investičním náměstkem středočeských nemocnic. Nemocnice i další krajem spravované organizace současně dostaly příkaz, aby administraci veřejných zakázek zadávaly právě EPG. Tato praxe pokračovala i poté, co firmu převzal Miroslav Lepil a přejmenoval ji na ML Compet. Vše skončilo až v květnu 2012 zatčením Davida Ratha. Mezi obviněnými v Rathově kauze je kromě samotné firmy ML Compet i její ředitelka Lucia Novanská.
"Bylo to zbytečné, nesplnili formální podmínky," říká. Nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob totiž majitelům firmy ukládá, aby o vstupu do likvidace předem informovali státního zástupce – a to Lepil neudělal.
I kdyby ale Lepil požádal včas o souhlas s likvidací, tak by jej podle Pražáka nedostal bez ohledu na to, zda jeho firma nějaký majetek má, či ne. "Z důvodu generální prevence. Musí to být odstrašující příklad pro ostatní, kteří by chtěli zkusit něco podobného," vysvětlil Pražák.
Vyjádření Miroslava Lepila server Aktuálně.cz několik dní marně sháněl. Lepil není k zastižení dokonce ani na soukromé Vysoké škole politických a společenských věd v Kolíně, kde je prorektorem a zároveň spolumajitelem. Neodpověděl ani na otázky zaslané e-mailem.
Už nemáme žádné peníze
Soudu odůvodnil Lepil návrh na likvidaci tím, že firma po svém obvinění nevykonává žádnou činnost. Její další udržování v chodu přitom stojí peníze a ani ty už nemá. Firma například zrušila své webové stránky. Nyní přitom bude mít další neplánovaný výdaj - soud jí totiž přikázal uhradit náklady prohraného řízení.
Policie firmu ML Compet kvůli zmanipulovaným zakázkám na Středočeském kraji obvinila loni v říjnu.
Kraj si od ní nechal pořádat na klíč veřejné zakázky a firma měla podle policie tendry organizovat tak, aby soutěž vyhrála předem domluvená firma.
Spolu s ML Compet si vyslechlo obvinění dalších osm společností – kromě její dceřiné firmy Aveza (dříve Erinyes) detektivové stíhají i stavební gigant Metrostav či zdravotnické firmy Hospimed a Puroklima, které vybavují nemocnice. V procesu s exhejtmanem Rathem navíc státní zástupce obžaloval i manažery těchto firem.
Všem obviněným společnostem hrozí kromě milionových finančních postihů i nejvyšší možný trest – povinné zrušení firmy.