Praha - Raději než na stavbu plotů na hranicích by Česko mělo dát peníze na vzdělávání a rekvalifikaci uprchlíků, kteří u nás získají azyl, myslí si prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Hodlá proto navrhnout vznik fondu, do kterého by přispívali jak podnikatelé, tak stát. "Než vydávat peníze na ploty a na nasazení armády, které uprchlickým vlnám stejně nezabrání, hledejme jejich efektivnější využití," myslí si Dlouhý.
Zdůraznil, že jeho návrh nejprve musí projednat členové Hospodářské komory, podporu vedení organizace už prý ale má.
Šéf komory a někdejší prezidentský kandidát Dlouhý návrh na vznik fondu prezentuje jako krok, kterým chce "pootočit diskusi", která se v Česku na téma uprchlíků vede. Podle něj sklouzla k směsici "neznalosti, populismu, sebestřednosti, strachu a zloby".
Na středeční tiskové konferenci Dlouhý kritizoval některé politiky za to, že debatu zbytečně vyhrocují. Upozornil také, že o azyl letos v Česku zatím požádalo jen 884 cizinců, z toho 140 dětí. "Máme se bát dětí?" ptá se Dlouhý.
Šéf komory přiznal, že není zastáncem povinných kvót na přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie a že rozhodně nepodporuje, aby Evropa uprchlíkům doširoka otevřela svou náruč. „Ale na prvním místě by u nás mělo panovat obyčejné lidské přesvědčení, že lidem prchajícím před válkou by se mělo pomáhat,“ dodal.
Dlouhý také uvedl, že by azylanti mohli částečně zaplnit pracovní místa, která dnes mají podniky problém obsadit. "Jestliže si podniky stěžují, že v České republice je nedostatek technicky vzdělaných středních kádrů a že děti nechtějí chodit do učňovských zařízení, tak proč nevyužít této vlny?" míní Dlouhý, který kromě technických oborů zmínil také nedostatek řidičů kamionů a autobusů.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v europarlamentu navrhl, jak řešit současnou uprchlickou krizi. "Apeluji na členské státy, aby přijaly návrh Komise na přijetí celkem 160 000 uprchlíků," uvedl. Česká vláda už uvedla, že povinné kvóty i nadále odmítá.
Juncker také vyzval státy Unie, aby migrantům co nejrychleji umožnily pracovat. V Česku žadatel o azyl od podání žádosti rok pracovat nesmí.