"Odůvodnění rozsudku soudu prvního stupně bylo velmi podrobné, velmi nadstandardní, neshledali jsme v něm vady. Za takové situace nejsme oprávnění do důkazního hodnocení vstupovat," vysvětlil předseda senátu Libor Vávra, proč Feriho odvolání zamítl.
Ve svém rozhodnutí pouze změnil původní výši odškodnění Feriho obětí o úroky. Po více než dvou hodinách jednání, kdy vystoupili zmocněnkyně obětí, Feri a státní zástupce, si Vávrův senát vzal hodinu a tři čtvrtě na to, aby se před vyslovením verdiktu poradil.
"Možný jiný trest než nepodmíněný se s ohledem na společenskou škodlivost jednání pana Feriho naprosto vylučuje," vysvětlil předseda Vávra. Zdůraznil, že oběti bývalého politika byly ve znatelně slabším postavení. Feri se bude bránit dovoláním, to však nemá odkladný účinek.
"Nesouhlasím, ale respektuji"
"Žít v právním státě znamená respektovat i ty rozsudky, se kterými bytostně nesouhlasíme, a o věcech, které se nikdy nestaly. Trvám na tom, že ke znásilněním nedošlo," sdělil bývalý poslanec při odchodu ze soudní síně. Nejpozději v průběhu léta může čekat na výzvu k nástupu do výkonu trestu.
Feri při zdůvodnění odvolání zpochybňoval věrohodnost znásilněných dívek. Výslovně uvedl, že si vymýšlely. Ve dvou případech se podle něj vůbec nic nestalo, ve zbývajícím prý došlo k dobrovolnému sexu obou stran. Poukazoval také na údajné nedostatky původního rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 3.
"Mám velkou radost, že došlo k potvrzení prožitku obětí. Mohou pak svou negativní zkušenost lépe zpracovávat. Mnoho měsíců čelily zpochybňování a zesměšňování ze strany pana obžalovaného," reagovala na verdikt zmocněnkyně žen Adéla Hořejší, podle níž byl proces "příkladem dobré praxe ve vztahu k obětem".
Dvě znásilnění a jeden pokus o něj
V noci z 24. na 25. března 2016 spáchal Dominik Feri ve svém bytě na pražském Žižkově podle obžaloby první znásilnění. Tehdy sedmnáctiletá dívka ho odmítla, poté však ztratila vědomí, když jí dal Feri napít. Po probuzení se jí podle státní zástupkyně dotýkal na intimních partiích.
"Nedělej, nepřeháněj, nedělej tady problémy," řekl Feri podle obžaloby téhož roku v noci ze 7. na 8. listopadu další dívce. U sebe v bytě ji povalil na postel, kde s ní navzdory jejímu nesouhlasu měl sex. Státní zástupkyně uvedla, jak byla žena v důsledku šoku paralyzovaná a vzmohla se jen na slovní odpor.
Podle obžaloby se 28. února 2018 stala poslední obětí Dominika Feriho stážistka v Poslanecké sněmově. Feri ji pět minut proti její vůli poblíž své kanceláře osahával, líbal a chtěl se jí dotknout na intimních místech. Když se mu vysmekla, dostihl ji ve výtahu, kde na ni opět fyzicky naléhal, popsala žalobkyně. Nakonec mladou ženu nechal odejít.
"Pokládám to za osobní selhání"
Feri jakékoliv trestní jednání opakovaně popřel. Připustil ale, že se k ženám nechoval vždy správně. "Pokládám to za osobní selhání a za bolavá místa nejen pro mě, ale především pro ty, kterých se mé chování mohlo dotknout. Mrzí mě to, hluboce a upřímně se omlouvám," uvedl na začátku případu.
Trestní orgány se začaly chováním Dominika Feriho zabývat poté, co Deník N a A2larm v květnu 2021 zveřejnily svědectví několika žen o sexuálním násilí ze strany tehdejšího poslance TOP 09. Feri v reakci na to rezignoval na poslanecký mandát, odstoupil z kandidátky do sněmovních voleb a opustil TOP 09.
Někdejší výrazný politik byl podezřelý ze sexuálního násilí vůči dalším pěti ženám, ale to se z pohledu trestního zákona nepotvrdilo. S konečnou platností tak rozhodlo loni v květnu Vrchní státní zastupitelství v Praze. Nicméně Feriho chování přesto popsalo jako jednání sexuálního predátora.