Praha – Téměř po deseti letech projdou na výročí 17. listopadu pražským židovským městem pravicoví extremisté. Naposledy se o to pokusili na výročí Křišťálové noci v září 2007.
Průvod proběhne v těsné blízkosti nejvýznamnějších židovských památek v Praze, což i zástupci města považují za provokaci. Shromáždění projde Pařížskou ulicí, Jáchymovou a Maiselovou ulicí, pak zamíří na náměstí Franze Krafky a nakonec na Betlémské náměstí.
Vrchní zemský rabín Karol Sidon plánovaný pochod považuje za nevhodný. "Je to lumpárna. Ale co od těchto lidí lze očekávat jiného?" řekl Aktuálně.cz Sidon, který si podle svých slov dobře vzpomíná na úmysl krajní pravice projít pražským židovským městem na výročí Křišťálové noci před devíti lety.
Pochod pořádá Lucie Hašková, která letos v krajských volbách kandidovala za Národní demokracii Ne Bruselu Adama B. Bartoše. Tedy za aktivistu, který na internetu publikoval seznamy Židů a dostal podmínku za své antisemitské výroky nad hrobem Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku.
V rozhovoru s Aktuálně.cz sám Bartoš připustil, že se na akci možná objeví. Dodal však, že nikoli jako řečník, nýbrž jen jako účastník. "Ačkoli se nejedná o akci Národní demokracie, z mých informací vyplývá, že jde o pochod Prahou, ne židovským městem," poznamenal Bartoš.
Organizátorka demonstrace Lucie Hašková tvrdí, že se o provokaci nejedná. "Trasa pochodu má několik odůvodnění, avšak z naší strany nejde o provokaci. Vzhledem k tomu, že je Praha na tento den z velké části "zablokovaná", je toto jediná varianta, jak se můžeme přesunout na místa, na která potřebujeme," odpověděla na otázky redakce.
Možná přijdou i anarchisté
"Už jenom fakt, že to pořádají lidé kolem pana Bartoše, by měl být dostatečně signifikantní. Na světě jsou antisemité, ale je důležitý postoj úřadů, které však nemají prostředky, jak takovým akcím zabránit," dodal Sidon.
Magistrát hlavního města pochod krajní pravici schválil, nenašel na něm nic protizákonného. "Musí se prokázat, že účel shromáždění je v rozporu se zákonem. V tomto případě to ani z oznámení, ani z dalších okolností, které jsme prověřovali, nevyplývá," řekl úředník pražského magistrátu Pavel Štefaňák, který má všechna shromáždění v hlavním městě na starost.
Akci však budou bedlivě sledovat jak policisté, tak úředníci magistrátu. "Pokud dojde na místě k nějaké nezákonnosti, pochod rozpustíme," dodal Štefaňák.
Akce způsobila velký rozruch. Na facebookových stránkách, kde diskutují i zástupci krajní levice, se objevila výzva "Zabraňme nacistické provokaci v židovském městě". Podle anarchistů, které redakce oslovila, nelze vyloučit, že někteří jejich kolegové výzvu vyslyší a na místo pochodu se vydají.
Lucie Hašková v posledním roce pořádala několik demonstrací v Praze. Tu březnovou policie musela rozpustit potom, co na místě zadržela právě Adama B. Bartoše. "To už není jenom nějaká liknavost nebo neschopnost vlády, to už je vědomé budování rozvratu země. To je vlastizrada. To je vlastizrada, která musí být potrestána trestem nejvyšším," prohlásil tehdy Bartoš, než byl zadržen.
Narušují sousedské vztahy
Akci už předem kritizují politici i zástupci vedení města. "Pochod pravicového extremismu v této vyhrocené době jen narušuje sousedské vztahy a možná provokuje k vyvolání nepokojů, s čímž KDU-ČSL, Trojkoalice a předpokládám i vedení města a zastupitelé nesouhlasí. To, že se mají projít centrem židovského města, považuji za provokaci," říká lidovecký radní pro kulturu Jan Wolf.
"I svoboda dobře míněná se dá zneužít extremisty a vzhledem k otevřenosti a liberalismu naší legislativy to musíme trpět jako daň za otevřenost naší demokracie," myslí si starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).
Majitel známé košer restaurace Aaron Günsberger pochod sice odsuzuje, respektuje však rozhodnutí radnice, která akci nezakázala. "Za důležité považuji, že se vyhýbají jádru židovského města, kde bych se obával spontánního násilí nebo obtěžování turistů. Co se týče bezpečnosti, nevnímám zrovna toto za velkou hrozbu, zároveň spoléhám na policii, která tyto situace zvládá dobře," uvedl.