Exšéf sněmovny Vlček nemusí asistentovi vracet miliony

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 6. 2011 11:39
Zdeněk Klapka tvrdil, že Vlčkovi v roce 2005 půjčil 2,5 milionu na kampaň
Miloslav Vlček
Miloslav Vlček | Foto: Petr Protivánek

Praha - Někdejší předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) nemusí svému někdejšímu asistentovi Zdeňku Klapkovi platit 2,5 milionu korun. V pátek tak nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 3.

Asistent peníze požadoval s tím, že je expředsedovi sněmovny v roce 2005 půjčil na kampaň. Aféra přispěla k Vlčkovu odchodu z politického života.

Klapka podle svých slov půjčil Vlčkovi peníze v říjnu 2005 na volební kampaň. Údajně s ním podepsal dohodu, že mu politik do konce roku 2006 vrátí dva miliony korun, 500 tisíc mu zůstane jako dar v případě, že Klapka bude jeho asistentem.

Pokud prostějovského právníka za asistenta nepřijme či s ním později pracovní poměr ukončí, měl zaplatit celou částku do deseti dnů. Klapka originál smlouvy o půjčce nemá, prý existoval jen jeden, který si ponechal Vlček. Peníze podle svých slov předal politikovi ve své kanceláři v hotovosti.

Vlček tvrdí, že smlouva mezi ním a jeho bývalým asistentem nikdy neexistovala, peníze od něj také nepřebral. Situaci, podle které by existoval pouze jeden originál dohody o půjčce, považuje za absurdní. Od Klapky si podle svých slov půjčil peníze pouze jednou. Šlo o 1,1 milionu pro přítele, které následně právníkovi vrátil.

Vlček rezignoval na funkci předsedy Poslanecké sněmovny loni na jaře právě kvůli medializovaným kauzám spojeným s dotacemi a půjčkami.

Jeho bývalému poradci Petru Vrtalovi totiž poslanci schválili 25 milionů korun na neziskové sportovní centrum, peníze ale skončily v luxusním hotelu. Vlček prý poslance osobně přesvědčoval, aby dotaci schválili. Klapkovi také splatil půjčku přes milion korun v hotovosti, což odporuje zákonu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy