Praha - Petr Dohnal je opět generálním ředitelem Vězeňské služby. Na tiskové konferenci to oznámil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Reagoval na dnešní rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil správní rozhodnutí bývalé ministryně Heleny Válkové a jejího nástupce Pelikána (oba ANO) o Dohnalově odvolání z funkce. V čele Vězeňské služby tak končí Pavel Ondrášek, který byl do funkce jmenován po Dohnalovi. Válková soudní verdikt respektuje, po věcné stránce ale za svým rozhodnutím nadále stojí.
Soud dnes podle mluvčí Markéty Puci rozhodoval v neveřejném zasedání. Ministr spravedlnosti by také podle rozsudku, měl zaplatit Dohnalovi přes 15 000 korun jako náklady za soudní řízení. Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu podat pouze kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, která nemá odkladný účinek.
"Rozhodnutí městského soudu v Praze ruší správní rozhodnutí ministerstva spravedlnosti a ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, takže bude obnoven stav před těmito rozhodnutími," řekla Aktuálně.cz mluvčí městského soudu v Praze Markéta Puci. Obdobně komentoval situaci i Dohnalův advokát Vladislav Jirka. "V rozhodnutí stojí, že odvolání pana ředitele nebylo důvodné," dodal.
"Musím si rozmyslet, zda tu kasační stížnost budu, nebo nebudu podávat, to bude záležet na možné síle mé argumentace v té kasační stížnosti," reagoval na tiskové konferenci Pelikán. Nyní je rád, že soud dal k věci jasné stanovisko, uvedl.
Podle ministra nehrozí, že by ve funkci šéfa Vězeňské služby byli dva lidé, jak tomu bylo v minulosti u policie. V takových případech podle něj zrušením rozhodnutí o odvolání zaniká funkce toho později jmenovaného ředitele.
"Já se určitě chci zpátky ujmout své právoplatné pozice generálního ředitele, ale o dalším mém působení budeme s panem ministrem diskutovat," řekl Dohnal v České televizi.
Na oficiální vyjádření od ministerstva zatím čeká Ondrášek, který bude muset funkci opustit. "Očekává, že bude jednat s ministrem spravedlnosti," tlumočil jeho stanovisko mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer. Ondrášek se s Pelikánem nedávno dostal do sporu kvůli rozhodnutí zřídit dvě zásahové eskortní jednotky Vězeňské služby, což u ministra vzbudilo nevoli.
Podle Pelikána je teď prakticky jedinou cestou k odvolání Dohnala zahájení kárného řízení. Kdyby skončilo určitým typem sankce, tak pak by to podle něj dávalo důvod k odvolání. "Ale já si samozřejmě musím ještě situaci více promyslet a zanalyzovat, ale v tuto chvíli tam žádný prostor pro kárné řízení nevidím," poznamenal Pelikán.
Válková odvolala Dohnala počátkem dubna 2014 pro ztrátu důvěry a kvůli údajným problémům v hospodaření. Dnes v České televizi řekla, že verdikt městského soudu respektuje po stránce procesní, nicméně po věcné stránce za svým rozhodnutím nadále stojí. Její předchůdci však postoj Válkové v reakci na rozhodnutí soudu zkritizovali. Podle bývalého ministra Pavla Blažka (ODS) bylo rozhodnutí soudu předvídatelné. Další bývalý ministr, nyní europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že odvolání bylo neuvážené i nezákonné.
Dohnal proti rozhodnutí Válkové podal rozklad. Řízení o rozkladu Válková v červenci přerušila do doby, než Generální inspekce bezpečnostních sborů prošetří podezření o údajně předražené zakázce z Dohnalovy éry.
Dohnal mezitím ale uspěl se žalobou na ochranu proti nečinnosti správního orgánu, pražský městský soud jí letos v květnu vyhověl. Pelikán na základě verdiktu soudu musel rozhodnout do 30 dnů od doručení rozsudku. Koncem června Pelikán zamítl Dohnalův rozklad a potvrdil tak jeho odvolání z funkce.