Jak jste se ke startupovému prostředí dostal?
Trochu to odpovídá mé původní profesi a mému vzdělání, protože jsem vystudoval fyziku, a než jsem se na začátku devadesátých let dal na politiku, pracoval jsem jako výzkumný a vývojový pracovník. Takže k tomuto tématu jsem měl vždycky blízko.
Jak se podle vás dá v dnešní době se startupovým projektem prorazit?
Jsem přesvědčený, že šanci na úspěch má ten startup, který myslí dál než pouze v omezeném prostoru české kotliny a moravských úvalů. Musí myslet nejen evropsky, jak je moderní, ale mít globální ambice.
A čemu se tedy nyní věnujete?
Spolupracuji s nadačním fondem Start it up, kde jsem členem jeho poradního výboru, pohybuji se i v různých podnikatelských aktivitách v oblasti byznys developmentu, v poradenství, působím také v některých intencích na vysokých školách.
Jak se v tom prostředí cítíte?
Vyžaduje to, aby člověk hodně používal vlastní hlavu. Je to velmi motivující prostředí, hodnotím to ze své strany velice pozitivně.
Takže oproti politice je to pro vás nyní odpočinek?
Je to něco jiného. Také to vyžaduje usilovnost a jistou sumu znalostí. Politika byla něco jiného, je to už skončená kapitola mého života. A teď je třeba dívat se dopředu.
Čím se budete nyní zabývat?
Pracuji na navazování byznysových vztahů s Čínou, jsem součástí několika projektů, které již běží v podobě již zřízených česko-čínských join ventures, které působí na našem území, a další projekty připravujeme, takže je to určitě velice perspektivní záležitost.
Proč jste si vybral zrovna Čínu?
Jsem přesvědčen, že bez ohledu na to, že v současné době například trochu zbržďuje čínská ekonomika, je ekonomikou budoucnosti. Je pozitivní, pokud se bude ekonomika České republiky propojovat s tímto teritoriem. Všichni víme, že 80 procent exportu bude nadále směřovat do zemí Evropské unie, ale doufám, že nalezne i nová teritoria. Dříve nebo později se čínská ekonomika stane největší ekonomikou na světě, předstihne i ekonomiku Spojených států. Má i velký inovativní potenciál.