Exposlanec Topolánek zvažuje, zda chce dál vést ODS

Simona Holecová, Kateřina Eliášová
15. 9. 2009 22:30
Šéf ODS chtěl, aby se rozpustila sněmovna. Nestalo se tak, rozhodl se skončit
Mirek Topolánek v poslanecké lavici
Mirek Topolánek v poslanecké lavici | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Mirek Topolánek už není poslancem za občanské demokraty.

Šéf ODS a někdejší premiér, který se svého poslaneckého křesla ve sněmovně nevzdal ani v době, kdy byl nejvytíženější a souběžně s vládou "předsedal" celé Evropské unii, se v úterý v reakci na chování ČSSD zřekl mandátu.

Svůj odchod zdůvodnil tím, že mimo sněmovnu bude lidem prospěšnější.

Ve večerní debatě v České televizi pak oznámil, že zvažuje své další setrvání v politice, tedy i v čele ODS.

"Mám ještě jednu alternativu, kterou musí zvažovat každý politik, a to že odejdu, protože nemám pocit, že v této chvíli jsem schopen, alespoň teď, tento týden, vést stranu do voleb," řekl Topolánek.

Vzal si pár týdnů na rozmyšlenou. Nevyloučil, že na zimním kongresu ODS požádá stranu o silnější mandát, aby stranu mohl vést do voleb připravenou.

Zaskočení poslanci

Poslance ODS Topolánkovo rozhodnutí složit mandát zaskočilo, na poslaneckém klubu se vedla debata a mnozí jej přesvědčovali, ať to nedělá. Topolánek prý ale svým poslancům řekl, že je už rozhodnutý.

Šéf ODS mandát složil ihned poté, co si sněmovna neodsouhlasila program. A na programu přitom bylo "rozpuštění" se.

Tedy akt, kterým by se poslanci vzdali platu a vykročili k předčasným volbám, které lídři stran naplánovali na začátek listopadu. Ráno však ČSSD vystoupila s prohlášením, že dohoda neplatí, že už listopadové volby nechce a voliče hodlá směřovat k volebním urnám v řádném termínu, tedy v květnu 2010.

Na návrh ČSSD slyšely i další strany, v důsledku čehož se sněmovna nerozpustila. Topolánek jen hodinu před tím řekl, že pokud se sněmovna nerozpustí a volby nebudou, ve sněmovně končí.

Pro ODS je to nepříjemná situace. Ještě v době, kdy už byl Topolánek předsedou, ale "jen" senátorem, se strana dostávala do složitých situací při jednání v Poslanecké sněmovně. Tam Topolánek nebyl a nemohl do dění zasahovat. Zrovna tak je pro stranu před volbami - jakkoli bude předvolební období dlouhé - nepříjemné, že při schůzích či interpelacích nebude jejich volební jednička před kamerami.

Podle informací Aktuálně.cz právě tyto argumenty (a nejen ty) někteří poslanci za ODS na klubu Topolánkovi předestřeli. "Nepřesvědčujte mě," kontroval prý.

Navenek nicméně ODS Topolánkovo rozhodnutí podpořila. "On zůstává normálně předsedou ODS, na tom se nic nemění," řekl místopředseda strany David Vodrážka. "On zkrátka v tuto chvíli usoudil, že jeho působení ve sněmovně už není přínosem."

"Respektuji rozhodnutí pana předsedy složit mandát a chápu to. Víc k tomu nemám co říct, čas ukáže, zda to bylo dobré rozhodnutí," odpovědělo unisono hned několik "modrých" poslanců, mezi nimi například Walter Bartoš nebo Boris Šťastný.

Topolánek svůj dnešní postoj naznačoval už minulý týden, kdy se ve sněmovně narychlo schvalovaly zákony - například o šrotovném. Šéf ODS se toho nechtěl účastnit. "Tato sněmovna už nemá mandát a podobné věci má schvalovat sněmovna vzešlá z předčasných voleb," nechal se slyšet.

Političtí rivalové spekulují, jaký účel - kromě krátkodobého nárůstu popularity - může Topolánkův krok mít.

Předseda KSČM Vojtěch Filip se domnívá, že si expremiér uvolnil ruce, aby mohl usilovat o křeslo eurokomisaře.

"Žádnou nabídku jsem nedostala a ani o tom neuvažuji," řekl večer Topolánek.

 

Právě se děje

před 8 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 28 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 34 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy