Fischer určil podmínky. Jinak se mnou nepočítejte, řekl

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
15. 9. 2009 20:26
Premiér chce nový mandát od sněmovny a úspory, které by zajistily schodek na 170 miliardách korun
Jan Fischer řekl jasné slovo. Úspory, nebo...
Jan Fischer řekl jasné slovo. Úspory, nebo... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poté, co politici během pár hodin zrušili několik měsíců chystané předčasné volby, dozvěděli se voliči, že k nejisté situaci ve sněmovně se přidává další nestabilita. Země nemá jistotu, jaká vláda ji v příštích měsících povede.

Premiér Jan Fischer totiž vzkázal politikům, že nemohou v nové situaci automaticky počítat s jeho účastí. A stanovil si podmínky, za nichž je ochoten nadále vládnout.

Ministerský předseda požaduje, aby sněmovna znovu hlasovala, zda má jeho vláda důvěru.

A stanovil také, že bude pokračovat jen za předpokladu, že budou schváleny úspory navržené jeho ministrem financí. Schodek rozpočtu by se díky těmto škrtům měl v příštím roce udržet ve výši 170 miliard korun. Bez úspor by podle dosavadního návrhu měl rozpočet schodek 230 miliard.

Sledujeme živě:
Sněmovna se nerozpustila, Topolánek složil mandát

Dohodněte se a přijďte

"Předpokládám, že parlamentní strany rychle dospějí ke shodě, jaká vláda by měla vést zemi do řádných voleb," uvedl Jan Fischer.

"Pokud by výsledkem politických jednání bylo rozhodnutí, že odpovědnost za správu státu ponese i nadále vláda pod mým vedením, považuji za nezbytné, aby mi byl v této věci obnoven mandát. Za nutnou podmínku pro takový krok pak považuji dohodu o přijetí nutných úsporných opatření, a to tak, aby rozpočet na příští rok respektoval závazek současné vlády a deficit nepřekročil 170 miliard korun, tedy cca 5 procent HDP," přidal zmíněné podmínky.

Socialisté na 200

Lídři politických stran dnes dopoledne, před Fischerovým vystoupením, několikrát odpovídali na otázku, zda by se mělo o kabinetu znovu hlasovat, ale nikdo nové hlasování o důvěře výslovně nezmínil.

Pokud se týká rozpočtu a úspor, shoduje se Fischerova podmínka s postojem ODS, která dnes uvedla, že bude podporovat Fischera právě jenom v případě, že Janotův úsporný balíček prosadí.

Socialisté naopak s Janotou nesouhlasí, naposledy v sobotu uvedli, že mají připraven vlastní úsporný plán. Místopředseda Zdeněk Škromach řekl, že díky němu by se schodek mohl pohybovat pod 200 miliardami.

Redakce Aktuálně.cz ovšem zjistila, že tento plán ještě socialisté nemají připraven tak, aby byli ochotni ho zveřejnit. Snížení deficitu nicméně večer připustil i první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Jsme přesvědčení, že je možné redukovat deficit v příštím roce pod dvě stě milionů korun, ale konkrétní částku v tuto chvíli zmiňovat nechci, protože bude záviset na výsledku jednání. Můžeme se dohodnout na opatřeních jak na příjmové tak výdajové stránce rozpočtu, abychom deficit redukovali, nicméně nemohu nyní přejímat výsledek těch jednání," řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

 

Právě se děje

Další zprávy