Expertů na kybernetickou bezpečnost je v Česku podle nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáše Kintra v současnosti nedostatek. Jde podle něj o obecnou slabinu napříč státem a soukromou sférou. Otázkou podle něj také je, zda jsou v kybernetické bezpečnosti vždy efektivně využívány finance. Kintr v čele úřadu od července vystřídal Karla Řehku, který se stal náčelníkem generálního štábu. Nový šéf v nejbližší době neplánuje zásadně přehodnocovat priority, plány ani procesy úřadu.
Kintr uvedl, že vedení NÚKIB přebírá především s pokorou a s úctou k práci, kterou všichni na úřadě doposud odvedli. Uvedl, že je odhodlán navázat a pokračovat tam, kde skončil jeho předchůdce Řehka, tedy v naplňování koncepce rozvoje NÚKIB. "Vnímám to jako velkou příležitost podílet se na posilování kybernetické bezpečnosti Česka a jako výzvu sloužit zemi. V nejbližší době nemám v plánu zásadně přehodnocovat priority, plány ani procesy úřadu. Důvodů, které mě k tomu vedou, je mnoho, ale tím hlavním je fakt, že jsem se na celé řadě věcí osobně podílel a nemám důvod je měnit," uvedl Kintr.
NÚKIB má aktuálně přibližně 300 zaměstnanců. Jedním z dlouhodobých cílů je podle Kintra navýšit počet kvalifikovaného personálu. "Přestože se opravdu počet zaměstnanců zvyšuje (např. během roku 2021 bylo přijato přibližně 50 pracovníků), stále se plně nedaří obsazovat veškerá místa, zejména na technických pozicích, a proto se úřad snaží pracovat s potenciálem absolventů a dále rozvíjet jejich odbornou kvalifikaci," uvedl ředitel.