Praha - Bývalý náměstek pražského primátora a exministr Karel Březina (ČSSD) půjde již po třetí k soudu v případu, kde čelí obžalobě z podvodu , za který mu hrozí až pět let vězení.
Březina podle sdružení Oživení podvedl pražský dopravní podnik, když si nechal za funkci předsedy dozorčí rady neoprávněně vyplatit mzdu a odměny ve výši 290 000 korun.
Organizace podala na Březinu v této věci již před více než rokem trestní oznámení. O průběhu případu se ale dozvěděla až nyní na základě žádosti dle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Obvodní soud mezitím dvakrát rozhodl v Březinův prospěch, odvolací soud ale obě rozhodnutí zrušil. Další hlavní líčení je naplánováno na 20. března.
"Cítím se naprosto nevinný," reagoval pro server Novinky.cz Březina.
"Podstatou tohoto trestního stíhání je skutečnost, že Karel Březina Radě hlavního města Prahy coby akcionáři dopravního podniku zamlčel skutečnost, že nesplňuje podmínky pro výkon funkce statutárního orgánu. Z tohoto důvodu také Březina neoprávněně pobíral v období od 5. 3. 2009 do 4. 8. 2011 za výkon funkce odměny, které je nyní povinen DPP vrátit," uvedla ve svém blogu na stránkách Aktuálně.cz advokátka Petra Bielinová, která se sdružením Oživení úzce spolupracuje.
Březina podle ní nemohl vykonávat funkci člena dozorčí rady či představenstva jakékoli společnosti, protože v minulosti působil ve statutárních orgánech společností, na jejich majetek byl za jeho působení prohlášen konkurz.
Podle obchodního zákoníku je členství ve statutárním orgánu zkrachovalé společnosti překážkou ve výkonu funkce v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem po dobu tří let.
"Respektive mohl by funkce vykonávat, jen pokud by svoji překážku ve výkonu funkce oznámil akcionáři a ten by jej i přesto chtěl jmenovat do funkce. Karel Březina však tuto skutečnost DPP nikdy neoznámil," vysvětlila Bielinová.
Podle informací sdružení Oživení Březina odměnu dosud nevrátil.
Březina si už vloni vyslechl osvobozující rozsudek v případu, který se také týkal jeho působení v dozorčích radách. Obžaloba ho vinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.
Žalobce exministrovi vyčítal, že podepsal prohlášení, že splňuje předpoklady pro působení v dozorčí radě firmy Žižkov Station Development, tedy i to, že není na podobné pozici v jiné firmě v konkurzu.
Březina podle soudu sice podepsal nepravdivé prohlášení, soud ale přihlédl k minimální společenské škodlivosti činu a časové prodlevě, protože čin byl spáchán v roce 2009.