Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 se začal zabývat případem bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu a státní firmy Čepro Tomáše Kadlece a někdejšího obchodního ředitele Čepra Alexandra Houšky.
V případu, na který upozornil deník Aktuálně.cz, čelí muži obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku kvůli údajně nevýhodným obchodům s palivem ze zásobníků Čepra.
Podnik palivo levně prodával a draze nakupoval zpátky. Stát kvůli tomu přišel nejméně o 200 milionů korun. Oba muži vinu popírají.
Samotné vyšetřování ale Kadlec ani Houška nechtějí nijak komentovat.
Ze zjištění, které Aktuálně.cz kolem případu udělalo, vyplývá, že vyšetřování Kadlece a Houšky provázely nebývale silné zákulisní tlaky. Policie dokonce původně celou kauzu tajila, což byla zřejmě cílená taktika. Čepro vždy platilo za firmu úzce spojenou s politikou a lobbisty.
Bez ohledu na rozsudek je příběh Kadlece a Houšky už dnes unikátní. Poslední roky totiž ukázaly, že stát "rozkrádání" svého majetku nejenže nijak netrestá, ale ani se o to nepokouší.
Unikátní případ
Veškeré dosavadní případy nevýhodných obchodů a podezřelých transakcí ve státních firmách - jako jsou kromě Čepra například Správa státních hmotných rezerv či České dráhy - policie a žalobci smetli ze stolu dřív, než případ mohl skončit u soudu. Škody přitom dosahují obřích rozměrů, jen ty prokazatelné a nezpochybnitelné jsou v řádech stamilionů.
Podezření vůči někdejším manažerům Čepra posiluje skutečnost, že většina obchodů se uskutečnila s firmou úzce napojenou na Kadlecovo vedení firmy. Jde o společnost Czech Energospace, kterou řídí bývalý zaměstnanec Čepra Pavel Zídek.
Obě strany přitom pojí víc než jen smlouvy či Zídkovo angažmá v Čepru. Podnikatel se dobře znal se stíhaným obchodním šéfem Čepra Houškou, mimo jiné spolu kdysi působili v jeho firmě Qris.