Chránil ho Gross, teď jej ženou před soud za spekulace

Sabina Slonková
12. 7. 2010 6:00
Bývalý šéf NBÚ a ředitel strategické firmy Čepro Tomáš Kadlec má na krku obžalobu

Praha - Ještě před pár lety patřil mezi nejvlivnější státní úředníky a disponoval citlivými informacemi, nyní ho čeká soud kvůli podezření, že okradl stát.

Tomáš Kadlec, chráněnec někdejšího premiéra Stanislava Grosse, jde před soud kvůli svému angažmá v čele strategické státní společnosti Čepro.

Státní zastupitelství po půl roce vyšetřování zpracovalo obžalobu a poslední červnový týden ji poslalo na soud.

Informace Aktuálně.cz potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Kadlec a jeho někdejší obchodní ředitel Alexandr Houška jsou obžalovaní za spekulací s ropou, na nichž stát podle mínění policie a žalobce přišel nejméně o dvě stě milionů korun.

Oba od počátku vinu popírají.

Samotné vyšetřování ale Kadlec ani Houška nechtějí nijak komentovat.

Co je Čepro
Autor fotografie: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Co je Čepro

  • Strategická firma stoprocentně ovládaná státem
  • Schraňuje státní hmotné rezervy pro případ krize
  • Roční obrat je přes 50 miliard korun
  • Politici se v Čepru snaží roky uplatňovat vliv
  • Firma minulosti čelila pokusům o vyvedení milard
  • Policie útoky připsala uprchlíkovi Radovanu Krejčířovi

Unikátní případ

Ze zjištění, které Aktuálně.cz kolem případu udělalo, vyplývá, že vyšetřování Kadlece a Houšky provázely nebývale silné zákulisní tlaky. Policie dokonce původně celou kauzu tajila, což byla zřejmě cílená taktika. Čepro vždy platilo za firmu úzce spojenou s politikou a lobbisty.

Bez ohledu na rozsudek je příběh Kadlece a Houšky už dnes unikátní. Poslední roky totiž ukázaly, že stát "rozkrádání" svého majetku nejenže nijak netrestá, ale ani se o to nepokouší.

Veškeré dosavadní případy nevýhodných obchodů a podezřelých transakcích ve státních firmách - jako jsou kromě Čepra například Správa státních hmotných rezerv či České dráhy - policie a žalobci smetli ze stolu dřív, než případ mohl skončit u soudu. Škody přitom dosahují obřích rozměrů, jen ty prokazatelné a nezpochybnitelné jsou v řádech stamilionů.

Zpoždění pět let

Příběh manažerů Čepra je přitom jednoduchý a kdyby ho měl zájem někdo vyšetřovat v minulosti, mohl být případ uzavřen už před pěti lety. Z té doby totiž pocházejí první informace o spekulativních obchodech s pohonnými látkami ze zásobníků Čepra, které byly pro stát podle žalobce a policie nevýhodné.

Zjednodušeně řečeno jde o to, že státní firma benzín a ropu levně prodávala a draze zpátky nakupovala.

Podezření vůči někdejším manažerům Čepra posiluje skutečnost, že většina obchodů se uskutečnila s firmou úzce napojenou na Kadlecovo vedení firmy. Jde o společnost Czech Energospace, kterou řídí bývalý zaměstnanec Čepra Pavel Zídek.

Obě strany přitom pojí víc než jen smlouvy či Zídkovo angažmá v Čepru. Podnikatel se dobře znal se stíhaným obchodním šéfem Čepra Houškou, mimo jiné spolu kdysi působili v jeho firmě Qris.

"Ten případ je z našeho pohledu jasný. Věříme si," řekl Aktuálně.cz zdroj detailně obeznámený s vyšetřováním.

 

Právě se děje

Další zprávy