Tajný zásah v Čepru. Manažeři z Grossovy éry obviněni

Sabina Slonková
6. 4. 2010 6:00
Po několika neúspěšných pokusech úřady v tichosti znovu zasáhly kvůli finančním machinacím ve strategické státní společnosti Čepro.
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po několika neúspěšných pokusech úřady v tichosti znovu zasáhly kvůli finančním machinacím ve strategické státní společnosti Čepro. Tentokrát to odnesl její někdejší šéf Tomáš Kadlec, kdysi jeden z nejmocnějších mužů v zemi.

Policie bývalého zpravodajského důstojníka Kadlece obvinila kvůli podezření, že kvůli němu stát přišel o dvě stě milionů korun. Spolu s Kadlecem je obviněn ve stejné věci také jeho obchodní ředitel z Čepra Alexandr Houška.

Oba jsou stíhaní za porušování povinností při správě cizího majetku.

Úřady si věří

Čepro mimo jiné schraňuje zásoby ropy pro případ krize a oba exmanažeři už byli za své působení v tomto strategickém státním podniku jednou obviněni. 

Šlo o podezření z přípravy čtyřmiliardového podvodu v Čepru, úřady ale nakonec tento případ samy zastavily s tím, že nebyl dostatečně podložen důkazy.

Tentokrát jsou si ale vyšetřující úřady naopak jisty, že případ dotáhnou k soudu.

"Podle našeho názoru jde o jednoznačnou věc, kde není co řešit. Vyšetřování by nemělo trvat nijak dlouho," uvedl státní úředník obeznámený s kauzou.

Pokud by se jim to povedlo, bylo by to poprvé, co by kvůli finančním machinacím v Čepru předstoupil před soud někdo z vrcholového managementu.

Co je Čepro

ČEPRO

  • Strategická firma stoprocentně ovládaná státem
  • Schraňuje státní hmotné rezervy pro případ krize
  • Roční obrat je přes 50 miliard korun
  • Politici se v ní snaží roky uplatňovat vliv
  • V minulosti čelila pokusům o vyvedení milard
  • Policie útoky připsala uprchlíkovi Radovanu Krejčířovi

Klient nemá zájem

Navenek zůstávají vyšetřovatelé opatrní.

Mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová k nové kauze pouze podotkla, že v tuto chvíli nelze odhadovat, kdy a s jakým závěrem skončí: "V tuto chvíli to nelze."

Kadlecův obhájce Radek Ondruš případ nijak nekomentoval. "Klient nemá zájem se k tomu jakkoli vyjadřovat," prohlásil advokát.

Utajit, co to půjde

Zatímco u všech předchozích kauz spojených s Čeprem policie bezprostředně po jejich zahájení informovala veřejnost, poslední příběh úřady úspěšně tajily více než čtvrt roku. Obvinění padla už v prosinci loňského roku.

Podle informací Aktuálně.cz šlo o cílenou taktiku, vyšetřování machinací v Čepru totiž vždy provázely nebývale silné tlaky.

Čepro vždy platilo za firmu úzce spojenou s politikou a lobbisty.

Například Kadlec byl chráněncem sociální demokracie v éře Stanislava Grosse. Podezření, že politické strany ze státní společnosti skrytě financují své aktivity, se nicméně dosud neprokázalo.

Jde o spekulace s ropou

Podstata nejnověji vyšetřované kauzy spočívá podle zjištění Aktuálně.cz  ve spekulativních obchodech s pohonnými látkami ze zásobníků Čepra. Transakce byly pro stát nevýhodné. 

Zjednodušeně řečeno jde o to, že státní firma benzín a ropu levně prodávala a draze zpátky nakupovala.

Podezření vůči někdejším manažerům Čepra posiluje skutečnost, že většina obchodů se uskutečnila s firmou úzce napojenou na Kadlecovo vedení firmy. Jde o společnost Czech Energospace, kterou řídí bývalý zaměstnanec Čepra Pavel Zídek.

Obě strany přitom pojí víc než jen smlouvy či Zídkovo angažmá v Čepru. Podnikatel se dobře znal se stíhaným obchodním šéfem Čepra Houškou, mimo jiné spolu kdysi působili v jeho firmě Qris.

Výzva, která nepřišla

Kromě spekulativních obchodů uzavřelo Čepro se Zídkovou společností i smlouvu, která výstižně ilustruje, jak to za bývalého vedení ve strategické firmě chodilo.

Jde o transakci, podle níž měl Zídek dodat Čepru celkem 200 tisíc tun benzínu a nafty a inkasoval za to jako zálohu milion dolarů.  Ve smlouvě však byla past:  Zídkova firma měla do zásobníků Čepra dodat zboží až poté, co jej státní firma vyzve. A to se nestalo.

Stát tak nejen ztratil zálohu, ale podle smlouvy mu za to hrozí i penále. Houška, Kadlec i Zídek se k transakcím odmítali vyjadřovat s odkazem na údajnou mlčenlivost, k níž se podpisem dohod zavázali.

Odposlech i na Babiše

Vyšetřování příběhu provázela i aféra s odposloucháváním a sledováním jednoho z nejbohatších tuzemských podnikatelů Andreje Babiše.

Policie mu totiž před dvěma lety kvůli výše popsaným transakcím napíchla telefon. Čepro v té době řídil Pavel Švarc, bývalý Babišův blízký spolupracovník. I toho policisté odposlouchávali a sledovali, stejně jako Babišova ředitele z Agrofertu Petra Cingra.

Prověřované spekulativní operace Čepra se přitom odehrály dávno před Švarcovým příchodem a dávno před tím, než přes něj Babiš mohl ve firmě uplatnit jakýkoli vliv. Odposlouchávání Babiše a spol. dodnes nikdo uspokojivě nevysvětlil.

 

Právě se děje

Další zprávy