Jejich výsledky však pečlivě tají.
Aktuálně.cz se podařilo získat některé z informací, které utajované analýzy obsahují. A co říkají?
Že se olympiáda do Prahy a na jiná místa republiky vejde, že ji lze uspořádat. Problémy ale mohou nastat s financováním akce, jejíž náklady se odhadují na 132 miliard korun. A zatím není jasné, jestli všechny vystavěné pavilony splní důležité kritérium: tedy, že budou využitelné i po hrách a město se nezadluží.
Analýzy počítají s tím, že ceremoniální (hlavní) stadion bude v Letňanech, velký plavecký areál na Maninách a olympijské vesničky v Bubnech.
Zatím musíme mlčet
"Analýzy musejí projít interními procesy schvalování na pražské radnici, teprve pak jdou informace k nám a odtud veřejnosti a médiím," vysvětluje Markéta Němcová z AMI Communications, která má na starosti propagaci olympiády.
Analýzy jsou trojí: jeden okruh se věnuje ceremoniálnímu (hlavnímu) stadionu, druhý plaveckému centru a třetí olympijským vesničkám. Každý obsahuje sérii rozborů: územních, finančních a dalších.
Na Strahově olympijský oheň hořet nebude
Už teď je víceméně jasné, že ceremoniální stadion vznikne nejspíš v Letňanech. Bude součástí budoucího Pražského veletržního areálu.
Strahov však nezůstane prázdný. I tam by mělo být jedno ze sportovišť, využití se zatím hledá. Měly by se zde ale odehrát sporty, na které nechodí tolik diváků. Strahov totiž bojuje hned s několika problémy a tím největším je dopravní obslužnost.
"Strahovem se naši radní budou brzy zabývat," říká starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS). Pokud by tady totiž měl nějaký sport najít uplatnění, musí se najít způsob, jak a hlavně za co alespoň část Strahova opravit. Chybí tady taky velké parkoviště.
"Rozhodnutí Prahy 6 bude mít ale jen doporučující charakter, hlavní slovo bude mít pražské zastupitelstvo," dodává Chalupa.
Pražané by měli začít více plavat
Zajímavé informace přináší druhá část analýz, zabývající se plaváním.
Plavecký stadion bude zřejmě na Maninách. Pražská radnice ho tu chce postavit ještě před samotnou olympiádou. Pokud budou hry skutečně v Praze, přibudou k němu ještě další součásti, nezbytné pro tak velkou akci. Opravovat by se měl i bazén v Podolí a oživí se i plavání v Šutce.
Debata týdne: Má být v Praze olympiáda? Přečtěte si, co si myslí experti i čtenáři Aktuálně.cz |
"Analýza PricewaterhouseCoopers má zjistit, jestli bude mít takový velký plavecký areál využití i po olympiádě, jinak jeho stavba nemá smysl," říká šéfka Útvaru rozvoje hl. města Prahy Světlana Kubíková.
Finančníci teď počítají i takové detaily, jako je možná cena vstupného do budoucího aqua centra. "Musíme najít způsob, jak Pražany motivovat k tomu, aby začali chodit více plavat, pokud se oživí i Šutka a Podolí, budou muset tyto bazény mít taky plavce," dodává Kubíková. Praha ale bude muset najít soukromého investora, sama na to peníze nebude mít.
Fakta o olympiádě
OLYMPIJSKÁ VESNICE
- povinná celková kapacita 16.000 osob
- hrubá podlahová plocha by měla čítat minimálně 275.000 m2 (17,2 m2 na osobu)
MEDIÁLNÍ VESNICE
- dostupnost 17.000 pokojů na úrovni 3-5 hvězdičkových hotelů
- možné formy ubytování: ve speciálně vybudované vesnici, hotelích nebo bytech
HLAVNÍ STADION
- má být umístěn v jižní části letňanského areálu, nezastavěná plocha nabízí cca 70 ha
- Před olympiádou: městská aréna možnost pořádat "open-air" akce (40 000 diváků)
- Olympiáda: městská aréna se zastřeší, postaví se provizorní tribuny
- Po olympiádě: na místě dočasné tribuny lze postavit výstavní haly
Počkáte pár let?
Asi největší oříšek budou olympijské vesničky. Místo? Pražské Bubny.
Má to háček. Pozemky koupila od Českých drah lucemburská firma Orco. Zatím je tady stavební uzávěra. Pokud tady bude chtít Praha olympijské vesničky, bude se muset s firmou dohodnout. Na tom, že na pozemcích bude možná za 13 let olympijská vesnice a po hrách z domků vzniknou vysokoškolské koleje nebo byty. A na to firma nemusí slyšet.
"Máme proto raději variantu, že olympijské vesničky postavíme taky v Letňanech, u ceremoniálního stadionu," říká Světlana Kubíková.
Přizpůsobit se syslovi
Zjevným nepřítelem pro Krásné hry, jak olympiádu pražští politici nazývají, může být ale sysel obecný. Drobnému hlodavci se totiž v Letňanech daří, žije tu největší kolonie syslů na území střední Evropy. Území je proto národní přírodní památkou. A pokud by tu měla být olympiáda, muselo by se žádat o výjimku. Magistrát sysla už léta sleduje a každý rok si nechává od ochranářů sepsat analýzu, jak se zvířátku daří.
"Ukazuje se, že zatím dobře. Je docela možné, že se nakonec syslovi podřídíme a budeme se muset s místem pro olympiádu uskrovnit," přiznává Kubíková.
Proč to všechno tajíte?
Na řadu přichází zodpovězení druhé otázky, tedy, proč jsou analýzy před veřejností schované. A proč k nim zatím nemají přístup ani sami zastupitelé.
"V současné době nemám ještě k dispozici žádné nové podklady," odpovídá na dotaz Aktuálně.cz pražský zastupitel za ODS Zbyněk Richter. "Na zasedání Zastupitelstva padla jakási slova o analýzách a studiích ohledně olympiády, ale nic konkrétního ani sliby o včasném dodání podkladů," doplňuje Richtera další zastupitel Antonín Weinert (ČSSD). Béma kvůli tomu dokonce v lednu interpeloval "zelený" zastupitel Karel Jech (SZ).
Loni v říjnu primátor Prahy Pavel Bém (ODS) sliboval, že podklady budou brzy. "Do konce listopadu budou k dispozici veškeré expertní analýzy a ekonomické studie mapující náklady i výnosy, včetně využití olympijské infrastruktury po skončení LOH. Poté přistoupíme k veřejné diskuzi," řekl tehdy deníku Aktuálně.cz.
|
"Chytali jsme se tenkrát za hlavu, bylo jasné, že to nemůžeme stihnout, nechápu, proč to Bém vypálil," řekl Aktuálně.cz zdroj z pražské radnice, který chtěl zůstat v anonymitě. A vysvětluje, proč se zpracování analýz i jejich medializace protahuje. "Vloni jsme měli dvoje volby, Bém se tenkrát soustředil na kampaň. Pak ale přišlo půlroční bezvládí, a Bém se musel zase angažovat jinde než v olympiádě," dodává.
Primátor zpoždění přiznává. "Skluz je, ale minimální, pouhých 14 dní. Není to žádný problém. Do března, kdy budou zastupitelé o podání kandidatury rozhodovat, je čas," řekl Aktuálně.cz Bém.
Světlana Kubíková z Útvaru územního rozvoje ho doplňuje: "Analýzy už prošly odborem územního rozvoje pražského zastupitelstva, teď půjdou do těch dalších, zřejmě koncem února, začátkem března. Tady se s nimi budou moci zastupitelé seznámit."
Klíčový 22. březen
Právě 22. březen je klíčový. Zastupitelé by ten den měli rozhodnout, jestli Praha podá olympijskou přihlášku.
A pokud řeknou, že ano, musí to pražská radnice udělat nejpozději letos 15. září. Pak už jen zbývá čekat, jestli bude úspěšná.
Rok 2016, o který se hraje, ale pražští politici vidí jako ne příliš reálný. O čtyři roky dříve bude totiž hry hostit Londýn. A nebývá zvykem, že by dvakrát po sobě uspěla města ze stejného kontinentu. Pravděpodobnější je tedy rok 2020, Praha má ale silné soupeře: třeba Berlín, Řím, Tokio nebo Los Angeles.
Svitla jí ale naděje. Předseda Mezinárodní olympijského výboru Jacques Rogge totiž nedávno řekl, že olympijské hry by se podle jeho názoru neměly vracet na místa, kde už jednou byly, a že šanci by měli dostat noví uchazeči. To by znamenalo, že výše zmiňovaní konkurenti by už neměli šanci.