Exekutoři už vstoupili do Setuzy

Sabina Slonková, Adam Junek, Petr Havel
16. 11. 2006 7:58
Praha - Vláda uspěla u soudu s návrhem na exekuci majetku ústecké Setuzy, exekutoři za doprovodu policie už vstoupili do všech provozů firmy.

"V možné míře vycházíme exekutorům i policií vstříc. Situaci budeme analyzovat a zvážíme další postup," sdělila Logrová ČTK a dodala, že se exekutoři prokázali příkazem od ústeckého okresního soudu.

Zapečetěny jsou už některé kanceláře v ústeckém provozu, v Olomouci a v centrále firmy v Praze.

"Podle mých informací probíhá exekuce standardně, tedy lidé paní exekutorky zajišťují, aby nezmizely nějaké dokumenty. My jsme nařídili našim pracovníkům, aby spolupracovali a rozhodně nedělali nějaké naschvály," řekl ve středu večer deníku Aktuálně.cz Zdeněk Šmejkal, místopředseda představenstva M.L. Moran, které je novým většinovým vlastníkem Setuzy.

"Naší snahou je uklidnit situaci ve firmě, aby normálně fungovala dál. Požádal jsem už také paní exekutorku o schůzku, abychom si nastavili informační kanály," popsal další kroky Šmejkal.

Podle něj pak M.L. Moran připravuje právní kroky proti prohlášení exekuce na Setuzu. "Podle nás nebyla prohlášena v souladu se zákonem. Ani jeden ze dvou důvodů, které stát mohly vést k tomuto kroku, nenese v sobě právní titul, aby mohla nastat exekuce," dodal Šmejkal.

Setuzu bude řídit správce

Podnik, v němž ode dneška normálně běží výroba, nyní bude řídit správce podniku, kterého určí soudní exekutor. Ten také sepíše majetek a má za úkol zajistit, aby nebyl z firmy vyveden. Stát návrhem na exekuci vyřešil čtyřmiliardovou pohledávku, kterou má za Setuzou.

"Současné vedení podniku může podnik řídit i nadále, ale jeho rozhodování bude podléhat kontrole správce podniku. Naším zájmem je, aby vše proběhlo korektně," uvedla ministryně zemědělství Milena Vicenová.

Setuza donedávna patřila skupině podnikatelů kolem zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka a Tomáše Pitra. Těm se podařilo za asistence bývalého ministra zemědělství Jaroslava Palase vystrnadit ze Setuzy stát a firmu zcela ovládnout. Na podzim pak Pitr oznámil, že podnik prodal manažerské společnosti M.L. Moran.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
  • ČTĚTE VÍCE:
    Podnikatel Pitr se zbavil Setuzy
    Jen pár dní před svým nástupem do vězení se podnikatel Tomáš Pitr zbavuje svého vlivu v potravinářském gigantu Setuza.

Vláda má ale podezření, že prodej byl fiktivní a Pitr a spol. stále Setuzu ovládají. Po několikatýdenním váhání nakonec kabinet rozhodl, že podá na návrh na exekuci majetku Setuzy. Tento krok jí umožnil právě miliardový dluh podniku vůči státu.

"Všichni členové vlády byli pro exekuci, zdržel se jen jeden z ministrů," popsal Aktuálně.cz jednání kabinetu vládní zdroj.

Oficiálně pak informace o rozhodnutí vlády potvrdil na tiskové konferenci premiér Mirek Topolánek.

Ministrem, který se nevyslovil pro ani proti exekuci v ústecké firmě, byl podle informací deníku Aktuálně.cz šéf resortu financí Vlastimil Tlustý. "Bez komentáře," odpověděl Tlustý na dotaz Aktuálně.cz, proč návrh na exekuci nepodpořil.

Čeho se ministři obávali?

Ministři o Setuze jednali na uzavřeném zasedání. Premiér Topolánek to zdůvodnil slovy, že v rozhodnutí sehrály roli i bezpečnostní důvody. Jaké, to už nespecifikoval.

Podle zjištění Aktuálně.cz má vláda k dispozici informace, podle nichž Pitr bez ohledu na veřejně oznámený prodej Setuzy vládu nad podnikem neztratil. A ministři se obávali, že by si v případě veřejné soutěže na odkup pohledávky mohl získat "svůj" dluh přes nastrčené firmy právě on, a nadto za zlomek jeho hodnoty.

"Máme informace, že si Pitr svůj vliv ponechal. Exekuce je nadějí na uspokojení pohledávky státu a současně otevírá možnost rozkrýt letité neprůhledné vazby a hospodaření Setuzy," dodal již citovaný vládní zdroj, detailně obeznámený s rozhodnutím kabinetu.

Tomáš Pitr i zástupci firmy M.L. Moran nicméně doposud vždy odmítali, že by Setuza byla prodaná jen "naoko".

Infobox

JAK ŠEL ČAS SE SETUZOU:

  • Analýza: Nekonečný příběh se jménem Setuza
    Případ Setuza přesně vystihuje, co všechno bylo na ministerstvu zemědělství možné.

Exekuci zvažoval i Paroubek

Severočeská Setuza vyrábí známé značky margarínů, olejů, mýdel a pracích prášků. Ještě před nedávným prodejem začali zástupci podniku tvrdit, že chtějí drogistickou výrobu utlumit a soustředit se zejména na lukrativní výrobu biopaliv.

Exekuci na majetek Setuzy zvažovala i vláda Jiřího Paroubka. Nakonec však rozhodla, že miliardovou pohledávku prodá. Soutěž ale byla zrušena a kabinet nechal verdikt na nové vládě Mirka Topolánka.

Ten zvažoval v zásadě jen dvě možnosti: opětovný tendr na prodej pohledávky nebo exekuci. Dnes se tedy nakonec přiklonil k druhému řešení.

Pitr: Je to konec Setuzy

Podnikatel Tomáš Pitr tvrdí, že exekuce znamená konec Setuzy. "Uvidíte, že za pár dní podnik zavřou a lidi propustí," prohlásil Pitr. Podle svých slov se už v kauze Setuza nehodlá nijak angažovat: "Je mi to už jedno."

Zástupci společnosti M.L. Moran, kteří nyní Setuzu "papírově" vlastní, spatřují za exekucí aktivity konkurenčních skupin.

"Jde o velmi nestandardní řešení situace, které není v zájmu státu, ale spíše v zájmu některých podnikatelských skupin," uvedl pro deník Aktuálně.cz Zdeněk Šmejkal, místopředseda představenstva M.L. Moran, přičemž odmítl "podnikatelské skupiny" jmenovat.

"Komunikujeme jak s ministerstvem zemědělství, tak s PGRLF a shodujeme se, že nejlepším a nejstandardnějším řešením je výběrové řízení. Rozhodnutí vlády je proto překvapující a neměli jsme k tomu žádné signály," dodal Šmejkal.

Zásadně odmítl, že by prodej Setuzy byl fiktivní a nadále na ni měl vliv Pitr či lidé kolem něj. "Máme i mechanismy, které zajišťují, že pokud by se objevily nějaké závazky vůči Českému Oleji či komukoliv jinému, odečte se to od kupní ceny. Prodej Setuzy je nevratný proces a nestojí za ním rozhodně Pitr," řekl.

Štěstí se začalo odvracet

Zásah státu přišel v den, na který bylo naplánované soudní líčení, v němž Pitr usiluje o obnovu jeho procesu. Pitr se domáhá zrušení rozsudku, podle něhož má strávit příštích pět let ve vězení za daňový delikt. Soud své rozhodnutí odročil na prosinec.

Policie nadto v úterý zatkla dalšího podnikatele, který měl přátelské či obchodní vazby s Pitrovou a Mrázkovou skupinou. Prezident prvoligové Marily Příbram je v cele kvůli podezření, že se podílel na únosu otce uprchlého Radovana Krejčíře. Krejčíř starší během únosu zemřel.

Hlava celé skupiny - podnikatel František Mrázek - byl zastřelen letos v lednu. Po jeho vrazích kriminalisté doposud pátrají bezvýsledně.

 

Právě se děje

Další zprávy