Evropské miliony rozdává kartel. Tady je nečekaný důkaz

Petr Holub
13. 6. 2012 6:30
Kraj rozdělil koncem dubna 55 milionů korun, většinu dostaly známé firmy

Ústí nad Labem - Kdo nemá známé na krajském úřadě, ten je v Ústeckém kraji bez nároku na evropské dotace. Důkaz pro takové tvrzení přinesla nečekaná náhoda.

Ústecký kraj rozdělil koncem dubna 55 milionů v 3. výzvě dotačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Dvě třetiny obdržely instituce, které Aktuálně.cz tři měsíce předtím označilo za klienty politického kartelu.

Čísla vypovídají jednoznačně: Do výběrového řízení, ve kterém kraj rozdělil 55 milionů korun, se přihlásilo celkem 48 firem či institucí. Uspělo jich sedmnáct, z toho dvanáct patří do dotačního kartelu podle Aktuálně.cz. Mezi neúspěšnými nebyl z kartelu nikdo. 

Sedm firem a komora

Ústecký kraj rozdělil do konce minulého roku vzdělávací dotace za víc než miliardu korun. Celkem 370 milionů inkasovalo pouze sedm firem (Seductus, RIC, Asista, Asistenční centrum, Infinitia, SC-Bronco a Collegeconsulting), respektive jejich přidružené společnosti. Dvě z těchto firem (Asista a Asistenční centrum) patří významným funkcionářům Hospodářské komory v Ústeckém kraji.

Firmy ostatních funkcionářů, případně samotná Hospodářská komora, inkasovaly dalších 70 milionů. Firmy mají zpravidla úzké vazby na přední krajské politiky, například majitelem společnosti Seductus byl poslanec ČSSD Josef Tancoš.

300 milionů přidělili krajští úředníci školám, které provozuje kraj nebo obce. Školy obvykle zadávaly sedmi firmám a Hospodářské komoře subdodávky. Kraj rozdělil pouze 300 milionů firmám, které se této definici kartelu vymykaly.

„Jde o tendenční, spekulativní a lživé údaje," komentoval v lednu zjištění Aktuálně.cz jménem Ústeckého kraje šéf tiskového oddělení Zdeněk Rytíř.

Předpověď na 70 procent

Koncem dubna zveřejnil Ústecký kraj informace o tom, jak rozdělil dalších 55 evropských milionů, kterými chce podpořit další vzdělávání. Nejlepší hodnocení dostal projekt, který předložila obecně prospěšná společnost Omni Tempore. Založila ji Dagmar Prošková, majitelka firmy RIC.

Pětimilionový projekt získala také firma Asista a instituce personálně, resp. majetkově propojené s Asistenčním centrem a společností Collegeconsulting.

Pět projektů přidělil Ústecký kraj okresním komorám, další tři projekty dostaly firmy, které s okresními komorami úzce spolupracují, resp. které vedou jejich funkcionáři.

Společnosti, které Aktuálně.cz zařadilo do kartelu, získaly 70 procent z celkové dotace. Sedm ze sedmnácti úspěšných projektů míří do Mostu, který byl také v předchozích výzvách nejúspěšnějším městem.

„Zcela vylučujeme, že výsledky potvrzují tvrzení lednového článku," odmítá krajský mluvčí Rytíř podezření, že projekty byly přiděleny pouze známým. „Výzva proběhla v souhlasu se zadávací dokumentací a současně byly dodrženy principy rovného zacházení," ujišťuje Rytíř.

Třicet neúspěšných

Věrohodnost jeho tvrzení tentokrát zpochybňuje fakt, že se do soutěže o projekty přihlásilo mimořádné množství firem.  Z žadatelů, kteří nemají nic společného s kartelem, získala nejlepší hodnocení překvapivě firma A-Pack, která v Praze provozuje balicí linku. Nabídla projekt na vzdělávání lektorů autoškol se specializací na motocykly.

Dotaci obdrželo také Vzdělávací a rekreační centrum Lesná, které založil člen strany Severočeši.cz Antonín Herzán. Tento verdikt napadl trestním oznámením předseda strany NS-LEV21 Jiří Paroubek. Vadí mu, že Herzánův projekt dostal tři miliony, i když získal až dvacáté nejlepší hodnocení. Tři lepší projekty přitom od kraje nedostaly ani korunu. 

Mezi třicet neúspěšných firem patří více či méně zavedené vzdělávací instituce z celé republiky, včetně České zemědělské univerzity, zavedené překladatelské firmy Skřivánek či poradenské společnosti Evropská rozvojová agentura.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy