Zrušte dotační mafii, žádají justici Severočeši.cz

Petr Holub
8. 6. 2012 11:00
Senátoři Dernerová a Doubrava podali trestní oznámení na regionální radu
Senátorka Alena Dernerová.
Senátorka Alena Dernerová. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Dva senátoři včera podali trestní oznámení na regionální radu, která rozděluje evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Senátoři Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava společně s kandidátem Severočechů.cz na hejtmana Jiřím Zelenkou předali výzvu k vyšetřování Vrchnímu státnímu zastupitelství v Brně. V rozsáhlém dokumentu argumentují, že se regionální rada dotačního programu Severozápad dopustila trestného činu „poškozování finančních zájmů Evropského společenství".

Regionální radě hrozí jako právnické osobě zákaz činnosti až na dvacet let nebo úplné zrušení.

„Chtěli jsme upozornit, jak špatně funguje celý systém rozdělování eurodotací, a také bychom chtěli, aby za to někdo nesl odpovědnost," vysvětluje důvody k žalobě senátorka Dernerová.

Regionální rada nechce trestní oznámení komentovat. „V tuto chvíli nemáme informace o žádném trestním podání. Zatím se na nás nikdo neobrátil," vysvětluje mluvčí Marcela Klíchová.

Vznik korupčního prostoru

Severočeši.cz tvrdí, že krajští politici z Ústí i Karlových Varů nastavili celý systém čerpání od začátku v roce 2007 tak, aby „zakryli vyvádění finančních prostředků Evropské unie třetím subjektům, čímž sekundárně dochází k páchání trestné činnosti korupčního či finančního charakteru".

Výbor regionální rady v čele s tehdejším hejtmanem a současným poslancem Jiřím Šulcem (ODS) nechal společnost SPF Group sepsat základní programový dokument, podle kterého se měly peníze rozdělovat. Tento dokument výbor schválil a poté ho odeslal Evropské komisi, aby ji přesvědčil, že se v dotačním programu budou peníze rozdělovat transparentním způsobem a že na jejich využití dohlédne nezávislá kontrola.

Skrytý účel kontrolních mechanismů

Ve skutečnosti se regionální rada a zvláště její řídící výbor podle těchto pravidel nechovaly. O tom, které projekty bude dotační program financovat, rozhoduje hodnotící komise, kterou jmenuje regionální rada z místních politiků, převážně občanských a sociálních demokratů. Regionální rada také jmenovala monitorovací výbor. Ten schvaluje kritéria, podle kterých hodnotící komise projekty vybírá.

Tím vliv regionální rady na čerpání dotací na Ústecku a Karlovarsku nekončí. Průběžný finanční dohled nad probíhajícími projekty provádějí rovněž její úředníci. Zaměstnanci auditního oddělení PAS, kteří jsou odpovědní za kontrolu, jak byly peníze vyčerpány, jsou rovněž jmenováni i placeni regionální radou.

„Z toho vyplývá jednoznačný závěr, že se jedná pouze o formální nastavení řídících a kontrolních mechanismů u této právnické osoby, která chce toliko přesvědčit odpovědné orgány Evropské unie o legálnosti, transparentnosti a objektivnosti, avšak mají jiný účel," argumentuje senátorka se svými kolegy.

Kopie pro agenturu OLAF

Pravidla zakrývají skutečnou praxi. Projekty navržené zájemci o dotace neprocházejí objektivním hodnocením. Evropské dotace se jim přidělují „na základě dohody jednotlivých osob, zpravidla členů výboru regionální rady, a na základě známostí, úplatků a provizí," stojí v trestním oznámení.

Regionální rada jako právnická osoba spáchala trestný čin právě tím, že úmyslně umožnila takovou praxi.

Severočeši.cz dokládají svá tvrzení, že systém byl záměrně špatně nastaven na dvou příkladech. Citují bývalého zaměstnance regionální rady Leo Steinera: „Politici se dohodli, že dotace se rozdělí mezi kraje v poměru 65:35, a je neuvěřitelná náhoda, že to tak vyšlo." Zároveň připomínají, že systémové selhání zdokumentoval audit společnosti Deloitte pro Evropskou komisi. Právě výsledky auditu Deloitte tento týden ověřuje v Ústí bruselská kontrola.

Kopii trestního oznámení poslali ústečtí politici také evropské protikorupční agentuře OLAF.

 

Právě se děje

Další zprávy