Evropská komise zrušila rozhodnutí k dotacím pro Agrofert, Česko stáhne žalobu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2020 13:04
Česká vláda vezme zpět únorovou žalobu, kterou podala k evropskému soudnímu dvoru kvůli pozastaveným dotacím pro Agrofert Holding. Evropská komise totiž své rozhodnutí zrušila, podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého tak žaloba pozbyla smyslu. Podle Agrofertu se tak potvrzuje firemní stanovisko, že v oblasti dotací postupuje podle pravidel.
Andrej Babiš před pražským sídlem společnosti Agrofert v roce 2013, v roce 2017 své firmy převedl do svěřenských fondů.
Andrej Babiš před pražským sídlem společnosti Agrofert v roce 2013, v roce 2017 své firmy převedl do svěřenských fondů. | Foto: ČTK

Komise zároveň vydala nové rozhodnutí pozastavující platbu k jednomu projektu, ministerstvo tak zřejmě navrhne, aby kabinet podal novou žalobu, která bude reagovat na aktuální stanovisko Evropské komise. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

Brusel platby pro holding Agrofert pozastavil kvůli probíhajícímu auditnímu šetření o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Šlo o peníze na projekty financované z Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši 6,3 milionu korun.

"Evropská komise své rozhodnutí zrušila, čili - jinak řečeno - jsme vyhráli," řekl serveru vládní zmocněnec pro zastupování státu před unijním tribunálem Martin Smolka. Také podle něj má však stále smysl se soudit, když Brusel v rámci auditního šetření ke střetu zájmů premiéra Babiše nadále blokuje peníze na jeden projekt.

Důvodem je podle Smolky i to, aby se do budoucna vyjasnil výklad českého zákona o střetu zájmů v případě dotací vyplacených skrze Státní zemědělský intervenční fond. Ten loni v listopadu po analýze tuzemské legislativy oznámil, že se na něj nevztahují rozpočtová pravidla, tudíž ani paragraf o střetu zájmů. "Vzhledem k procesním předpisům a judikatuře Soudního dvora Evropské unie není možné v současné žalobě pokračovat s tím, že by se případ ‚osekal‘ na jediný zbylý projekt. V tomto případě by tedy stálo za to podat novou žalobu," míní Smolka.

Ministerstvo zemědělství podá novou žalobu

Odblokování evropských peněz pro holding Agrofert, tedy s výjimkou jednoho projektu, avizoval po lednové schůzce se zástupci unijních kontrolorů už šéf zemědělského fondu Martin Šebestyán. "K proplacení tam máme dosud jediný projekt, který je v hodnotě 1,6 milionu korun," prohlásil den po jednání v Bruselu. Vláda přesto podala žalobu, podle resortu šlo o princip, citoval ministerstvo Deník N, který na materiál upozornil.

Ministerstvo zemědělství podle mluvčího nyní zřejmě podá novou žalobu. Důvody pro to se soudit jsou podle něj stále stejné: "A sice posouzení výkladu relevantních ustanovení soudem Evropské unie." Novou žalobu bude muset podobně jako v únoru schválit nejdříve kabinet, tehdy ji odhlasoval jednomyslně. Babiš se jednání neúčastnil.

Babiš střet zájmů opakovaně odmítá, Česku podle něj nehrozí vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding postupoval podle zákonů. "Výhrady směrem k nám, které se objevovaly zejména v médiích, byly neopodstatněné. Stále platí, že jde o věc mezi ČR a EK. Agrofert není účastníkem řízení. Pokud jde o údajný střet zájmů, naše stanovisko je stále konzistentní - náš někdejší akcionář učinil vše, co po něm novelizovaný zákon o střetu zájmů požadoval," dodal dnes mluvčí koncernu Hanzelka.

Agrofert Babiš vlastnil do února 2017, kdy ho převedl do svěřenského fondu. Důvodem byla novela zákona o střetu zájmů, podle které nesmějí mít firmy členů vlády přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Podle kritiků ale premiér Agrofert nadále ovládá. Právní služba EK dospěla koncem listopadu k závěru, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu firmy a jako premiér má zároveň vliv na rozhodování o rozpočtu i dotacích.

 

Právě se děje

Další zprávy