EU pokárala Česko. Nevyplatí dotace za 1,2 miliardy

Domácí Domácí
27. 1. 2012 13:42
Audit odhalil chyby v zadávání zakázek v resortu školství, Česko nedostane 1,2 miliardy
Josef Dobeš s Petrem Nečasem
Josef Dobeš s Petrem Nečasem | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Evropská komise pozastavila českému ministerstvu školství proplacení dotací za zhruba 1,2 miliardy korun. Vadí jí špatná kontrola toku peněz z Bruselu.

Ty mělo Česko získat v rámci dotací  z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, o jejichž "luxování" politiky a spřízněnými podnikateli v Ústeckém kraji psalo Aktuálně.cz v polovině ledna.

O tom, že Brusel pozastavil vyplácení peněz informuje depeše podepsaná generálním ředitelem odboru EK pro zaměstnanost a sociální věci Koosem Richellem, kterou má k dispozici server Česká pozice.

"Dne 24. ledna 2012 jsem jako pověřená schvalující osoba rozhodl, že vaší žádosti o průběžnou platbu ze dne 5. prosince 2011 nebude vyhověno a že platební lhůta je pozastavena," napsal Richelle.

Podle premiéra Petra Nečase je věc závažná a chce o tom s ministrem Josefem Dobešem mluvit, oznámil jeho mluvčí.

Ministerstvu školství se ale zdůvodnění Evropské komise nelíbí. Úřad podle náměstka ministra Michala Zaorálka zatím ani nemá oficiální zprávu, kde by byly výhrady vysvětleny.

"Resort má v rozpočtu až tři miliardy korun, ze kterých může chybějící evropské peníze nahrazovat. Projekty a jejich příjemci tak  nejsou ohroženy," dodal Zaorálek.

Ministerstvo už dříve oznámilo, že audit EK odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z programu může ČR čerpat až 53 miliard korun, schváleno bylo už 6500 projektů.

Podle Českého rozhlasu ale rozhodnutí neznamená, že by příjemci dotací o peníze přišli, protože už je dostali ze státního rozpočtu. Ztráta hrozí státní pokladně, které EK vydané peníze proplácí.

Článek o pozadí čerpání dotací v Ústeckém kraji si přečtěte zde.

Evropská komise pozastavení více než miliardové částky zdůvodnila špatnou kontrolou toku peněz na české straně.

"Auditní mise zjistila, že existují průkazné prvky, které naznačují závažné nedostatky ve fungování systémů řízení a kontroly dotčené pomoci. V návaznosti na tuto auditní misi jsem obdržel informace, které ukazují, že výdaje uvedené v osvědčeném stavu výdajů jsou spojeny se závažnými nesrovnalostmi, které nebyly opraveny," konstatuje v depeši.

"Jen technický problém"

Ministr Josef Dobeš na začátku roku tvrdil, že problém je jen technický a do tří měsíců bude vyřešen. Řekl, že kdyby jeho ministerstvo přidělené peníze nevyčerpalo, opustí funkci.

Podle náměstka ministra pro evropské záležitosti Michala Zaorálka vznikly nedostatky v letech 2008 a 2009 a špatně nastavenou kontrolu projektů má na svědomí minulé vedení.

Resort nedávno zrušil tendr za 99 milionů korun na právníky, kteří měli mít na starosti právě kontrolu čerpání peněz z evropských fondů. Zakázka byla kritizována pro vysokou cenu. Ministerstvo ve čtvrtek oznámilo, že bude zatím projekty prověřovat samo. Posílilo proto útvar projektové kontroly a bude spolupracovat i s ministerstvem pro místní rozvoj.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy