Hádka o vině za zpackané eurodotace. Municí jsou audity

Jakub Novák
14. 1. 2012 20:26
Zprávy kontrolorů se rozcházejí v ochotě Vitulovy sekce poskytnout jim informace
Foto: TOP 09

Praha- Rok a půl starý audit se stal zbraní ve sporu o to, kdo nese vinu za problémy s čerpáním peněz z evropských fondů.

Podle ministra Josefa Dobeše je to důkaz o tom, že sekce pro čerpání fondů na ministerstvu školství byla "státem ve státě". Její tehdejší šéf, Jan Vitula ho zase považuje buď za falzifikát, nebo materiál vyrobený na ministrovu zakázku.

Jednou z hlavních podezřelých skutečností je například fakt, že mezi příjemci této zprávy, vypracované 22. června 2010, je i vrchní ředitel sekce řízení Operačních programů EU Jaroslav Kuba.

Ten totiž do funkce nastoupil až v září téhož roku.

Podle zprávy měl být audit za období 2008 dále plánován právě u Vitulou řízené sekce IV., která peníze z evropských fondů spravuje. Podle zprávy k auditu nedošlo, protože s nimi sekce nespolupracovala a auditoři se tak k hledaným informacím nedostali.

Nejasným zůstává i smysl nebo účel interního auditu nazvaného "Veřejné zakázky ve vybraných příspěvkových organizacích rezortu MŠMT a finančních prostředků čerpaných z EU."

Důvodem je skutečnost, že se kontroloři (prý z kapacitních důvodů) věnovali pouze čtyřem příspěvkovým organizacím (z celkem 87). Sama zpráva tak hovoří o nedostatečně reprezentativním vzorku.

Audit proti auditu

S odlišným přístupem sekce IV. k přístupu ke svým údajům se setkali autoři jiného auditu, pokrývajícího období od října 2007 do října 2010. V závěru auditu děkují jeho tvůrci pracovníkům kontrolované sekce za vstřícnost a spolupráci.

Oba audity zjistily některá zavážnější pochybení. Mezi pochybení nalezená druhým zmiňovaným auditem patří například mnohokrát zmiňované zpožděné čerpání dotací, nedostatečné informování některých orgánů nebo pětiletá lhůta, po které dochází ke skartování některých dokumentů (program přitom běží od roku 2007 do 2013).

Výsledná známka je podle druhého auditu 2 - to znamená, že systém funguje, ale přesto je potřeba provést některá zlepšení.

 

Právě se děje

Další zprávy