Epidemie nemocí v souvislosti s migranty? Nic takového nehrozí, shodují se experti

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2015 18:28
Epidemiologická situace v Česku je podle expertního týmu pro ochranu obyvatelstva klidná, řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Nedochází k ničemu, co by mělo občany v souvislosti s pohybem uprchlíků znepokojovat. Ministr už dříve uvedl, že největším rizikem je s ohledem na oblasti, odkud uprchlíci přicházejí, tuberkulóza. Migranti mohou teoreticky být také přenašeči nemocí, které se již běžně vyskytují v Evropě, jako je například meningokoková meningitida.
lékař, ilustrační foto
lékař, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Epidemiologická situace v Česku je klidná, nedochází k ničemu, co by mělo občany v souvislosti s pohybem uprchlíků znepokojovat, řekl novinářům ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) po dnešním prvním jednání expertního týmu, který sestavil pro ochranu obyvatelstva proti přenosu infekčních nemocí.

Tým probral doporučení pro možné krizové scénáře, například očkování dětí migrantů, zejména proti TBC, či centralizaci nemocných cizinců v několika vybraných nemocnicích, aby se nákaza nešířila.

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo soubor vyšetření lidí v uprchlických táborech a širší spektrum pro ty, kteří by v Česku měli pobývat. Experti probrali vedle očkování proti TBC i ochranu před multirezistentními kmeny.

Expertní tým rovněž mluvil o proočkovanosti personálu, který přichází do kontaktu s migranty. Shoda byla v tom, že děti, které v mirační vlně přicházejí a nemají doklad o očkování, budou považovány za neočkované. Bude pro ně vytvořen speciální očkovací kalendář.

Školení a vzdělávání zdravotníků

K dlouhodobým úkolům pak patří vzdělávání a proškolování zdravotníků, zejména z regionů, aby nepodceňovali rizika možné nákazy, ale také aby neměli zbytečné obavy, shrnul ministr s tím, že nadějně vypadá i vybudování speciálního infekčního centra na pražské Bulovce.

Ministr už dříve uvedl, že největším rizikem je s ohledem na oblasti, odkud uprchlíci přicházejí, tuberkulóza. Migranti mohou teoreticky být také přenašeči nemocí, které se již běžně vyskytují v Evropě, jako je například meningokoková meningitida.

Existuje také možnost importu dětské obrny ze zemí, kde se vyskytuje, jako je Nigérie, Pákistán nebo Afghánistán. Proti této nemoci se ale v Česku povinně očkuje. "Při kumulaci běženců s nízkou úrovní osobní hygieny může pak hrozit epidemický výskyt u lidí umístěných v uprchlických zařízeních," uvedl ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy