Praha – Aniž to tuší, stovky policistů chodí do akcí s neprůstřelnou vestou, která má jednu zásadní vadu: neochrání je proti ostré střelbě z pušky nebo samopalu.
A to včetně elitních zásahových útvarů, které se povolávají například při zatýkání nebezpečných zločinců.
Policejní prezidium ve středu přiznalo, že zakázkou z roku 2014 nakoupilo 562 takzvaných balistických panelů, tedy neprůstřelných "vložek" do vest, které ovšem nejsou odolné proti všem zbraním. Jsou vyrobené tak, že kraje panelu jsou vyrobené z jiného materiálu, jenž takový zásah nevydrží, takže policisté by se ocitli v přímém ohrožení života.
Sice ne tehdy, když na ně bude někdo pálit běžnou pistolí, ale pokud by šlo například o loveckou kulovnici, nebo dokonce samopal a střela by zasáhla okraj panelu, pak už by šlo do tuhého.
Plných 400 panelů přitom používají členové zásahových jednotek, které nosí vesty prakticky do každé akce. Nasazovaní jsou totiž na zásahy proti ozbrojeným pachatelům nebo organizovaným mafiím, kde je velká pravděpodobnost, že se bude střílet.
A co víc: podle informací Aktuálně.cz členové těchto výběrových složek netušili, že nosí panely, které je dokonale nechrání. "Dozvěděli jsme se to náhodou letos na jaře," popsal člen jednotky, který si z obavy před reakcí nadřízených nepřál uvést jméno, Aktuálně.cz ho ale zná. Jeden z policistů na jaře mokrý panel sušil, pak mu navíc ještě spadl na zem. A kraj panelu se odlomil.
Splňují normy, kritéria ne
Panely měly mít takzvanou účinnou plochu – tedy tu nejvíc chráněnou – 700 až 750 centimetrů čtverečních. Zhruba centimetr od okraje jsou však vyrobené z materiálu na bázi pryskyřice. Takže účinná plocha je rázem zhruba 500 centimetrů.
"Vesty se využívají napříč policií, to znamená jak na krajských ředitelstvích, tak i na útvarech s celorepublikovou působností," řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.
Kromě zásahovek mají tento typ panelů ve výbavě i takzvané "prvosledové hlídky". Jsou to policisté z okresních měst, kteří by v případě událostí podobných tragické střelbě v Uherském Brodě byli vysláni na místo jako první.
Problémy panelů potvrdily i testy ve zkušebních ústavech, které si policejní prezidium nechalo provést. "Výsledkem provedených zkoušek je, že dodané balistické vesty sice splňují české normy stanovené pro požadovaný stupeň balistické ochrany, nicméně nesplňují technickou specifikaci, kterou jsme požadovali v rámci veřejné soutěže a která je přísnější než stanovené normy," doplnil policejní mluvčí Bocan.
Dodali jsme to, co jste chtěli, reaguje firma
Balistické panely za 14,3 milionu dodala policii společnost Argun z Hradce Králové. Její majitel Stanislav Petr říká, že jako vítěz zakázky tehdy policii dodal přesně to, co si vepsala do podmínek soutěže.
Vedení policie podle Petra chtělo, aby panely odpovídaly mezinárodní normě – a ta připouští "průstřelné" okraje balistických plátů. Kdyby v zadání zakázky stálo, že policie chce panely z nejkvalitnějšího materiálu po celé ploše, nebyl by prý problém je vyrobit.
"My jsme dodali vesty přesně takové, jaké si prezidium přálo. Ani nešlo dělat nic jiného – když nedodržíte zadání zakázky, vyloučí vás. Když jsme panely dodali, nepřišla žádná námitka na kvalitu, dodnes nedošlo k žádnému zranění," prohlásil Petr.
Pláty neprůstřelné po celé ploše by však podle Petra vyšly mnohem dráž: ty současné policii dodával za 3800 korun za kus, nejdokonalejší panely by stály kolem 12,5 tisíce. "Policejní prezidium dalo špatné zadání zakázky a teď to chce svést na naši firmu. Měli jsme několik jednání, kdy se nás ptali, jestli myslíme na zdraví policistů. Ale my jsme nic špatného neudělali," dodal Petr.
Firma Argun vznikla v roce 2005, v minulosti dodávala balistickou ochranu, vesty nebo helmy, kromě policie také například městským strážníkům nebo reportérům České televize působícím ve válečných zónách. "Ani nikdy nebyl žádný problém," upozornil majitel Petr. V roce 2014 firma vykázala tržby 11,8 milionu a skončila ve ztrátě 600 tisíc.
Policejní prezidium panely reklamovalo, firma Argun je však odmítla vyměnit za nové. Takže teď firmu vyzvalo, ať si – podle prezidia – vadné panely vezme zpět. Když to výrobce neudělá, odstoupí policie od smlouvy a je možné, že celý spor nakonec doputuje až k soudu.