Elitní policista: Kindl? Neznám čestnějšího člověka

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 5. 2010 20:20
Bývalý protikorupční analytik Petr Bernátek v rozhovoru objasňuje své studium v Plzni
Bývalý elitní policista Petr Bernátek
Bývalý elitní policista Petr Bernátek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - „Neznám čestnějšího člověka," říká na adresu bývalého děkan právnické fakulty Milana Kindla bývalý elitní protikorupční policista Petr Bernátek, jenž je nyní jedním z těch, komu chce plzeňská univerzita sebrat magisterský titul.

Po odchodu z Útvaru finanční kriminality a ochrany státu, se působil v týmu advokátů bývalého premiéra Stanislava Grosse v jeho aféře s bytem. Poté v téže advokátní kanceláři zastupoval bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka.

Případná ztráta titulu z Plzně jeho práci prý neohrozí, postup univerzity však považuje za „nefér" a hodlá se proti němu bránit.

„Nikdo mě za celý rok neupozornil, že je u mého studia nějaký problém, nevyzvali mě, ať potřebné dokumenty předložím, což se mi zdá nefér," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Bernátek. „Myslím, že se někdo v Plzni chtěl jen před volbami ukázat, jak je čestný. Jsem přesvědčen, že u správního soudu to musíme vyhrát."

Bernátek, jenž nyní působí jako insolvenční správce, je připraven předložit doklady o tom, že vystudoval řádně. Je také připraven školu žalovat.

Zároveň však v rozhovoru připouští, že se s bývalým děkanem fakulty Milanem Kindlem za studií sblížil. V některých kauzách radil jeho policejnímu útvaru, dodnes jsou přátelé.

Proti Grossovi a Čunkovi

A.cz: Jste na seznamu lidí, jimž chce univerzita odebrat magisterský titul. Jak to vnímáte?
Nevím o tom. Jen z kusých informací z médií jsem vydedukoval, že se něco kolem mého jména děje. Například se objevilo, že jsem údajně začal studovat v únoru 2002, ale to je blábol. Mám doklad, že jsem byl přijat v září 2001, v říjnu jsem složil první zkoušku, a diplomku jsem odevzdal v roce 2005. Takže jsem tam byl osm semestrů. Diplomovou práci jsem si sám vypracoval, mám ji u sebe. Zakládám si na tom, že problematice směnek, na které jsem práci dělal, rozumím velmi dobře. Každému se podívám do očí.

A.cz: Když tedy vše bylo v Plzni v pořádku, proč podle Vás nyní univerzita zahajuje správní řízení o odebrání titulů u desítek lidí?
Někomu se to prostě hodilo, někdo se chce zviditelnit a ukázat před volbami, že je čestný. A my bohužel nebudeme mít do voleb šanci prokázat, že naše studium bylo v pořádku.

A.cz: Proč jste si vybral studium právě na plzeňské fakultě?
Bylo mi to nabídnuto, když jsem dělal na protikorupčním útvaru v Praze, zda si nechceme doplnit vzdělání s tím, že bychom mohli studovat práva například v Plzni. Je zajímavé, že z našeho útvaru tam studovalo mnohem víc lidí, ale zmiňují se pouze mé a Průšovo jméno (pozn. red.: David Průša-Bernátkův kolega u policie, nyní působí na ministerstvu obrany). Je to celé účelové kvůli Čunkovi, Grossovi, Brunovi. Chtějí vytahovat před volbami zajímavé lidi.

A.cz: Jak Čunek, tak Gross jsou už politicky „mrtví", čím by je to tedy mohlo poškodit?
To nevím. Ale jsou snadným terčem pro média.

A.cz: Kdo vlastně to studium v Plzni pro policisty organizoval?
To také nebudu komentovat. Studovali tam i policisté z jiných útvarů.

A.cz: Může odebrání titulu ovlivnit vaši kariéru?
Předbíháme dobu, nevidím důvod, proč bych měl přijít o titul. Ale mou krairéu to ovlivnit nemůže, o svou práci nepřijdu. Mám vysokoškolský titul inženýra z totality a ještě další školu. Na insolvenčního správce stačí ukončené vysokoškolské vzdělání a následné zkoušky u Ministerstva spravedlnosti.
Ale budu se bránit všemi dostupnými prostředky. Pokud to bude nutné, školu zažaluji a případné vysouzené finanční prostředky věnuji na charitu. Obávám se, že pokud se tak zachovají všichni, anebo se spojíme, a budeme ve sporu úspěšní, tak škola nebude mít dostatek financí na zaplacení.

Kindl policejním poradcem i kamarádem

Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Váš kolega Průša údajně působil u bývalého děkana Kindla jako koncipient v advokátní kanceláři. Také jste jí prošel?
Nikdy. Navíc pan Průša nepůsobil u Kindla, nýbrž v kanceláři Milana Teleckého (pozn.red: bratr Daniela Teleckého, bývalého šéfa Akademického senátu, jenž má přijít o Ph.D). Přešel k němu v době, kdy měl dělat závěrečné advokátní zkoušky a obával se, že by ho někdo spojoval s kauzou Gross kvůli jeho působení u advokátky Rejžkové. Kluci z advokátní kanceláře mu proto nabídli, ať jde k nim. Tak k nim přešel chudák, a teď se mu to vymstilo.

A.cz: Znal jste se s Kindlem, než jste začal na fakultě studovat?
Až v průběhu studia jsme se poznali. Škola byla vedena jako znalecký ústav, tak nám dělal poradce, v některých kauzách našeho útvaru, když jsme něco potřebovali. Ale to se znal se všemi - například se Šiškou (pozn.red: Milan Šiška, bývalý náměstek protikorupční policie), Láskou (pozn.red: Václav Láska, předseda správní rady Transparency International).

A.cz: V jakých kauzách vám pan Kindl radil?
To vám neřeknu, jsem vázán mlčenlivostí, ale mohu říct, že se jednalo o odborné konzultace a o znalecké posudky. Pokud mě ministr vnitra zbaví mlčenlivosti, jsem připraven o tom hovořit.

A.cz: Sblížili jste se s panem Kindlem, radil vám v práci, jak vyloučíte pochybnosti, že pak přimhouřil při vašem studiu, zkouškách oči?
To už zacházíme někam, k čemu bych se nevyjadřoval. Ale nepopírám, že se vídáme i teď. Z původně pracovního vztahu můžu říct, že jsme se stali přáteli.

A.cz: Čeho si na panu Kindlovi vážíte?
Neznám čestnějšího člověka. Vážím si jej i pro jeho vztah k přírodě a zvířatům. A v neposlední řadě si jej vážím jako odborníka. Všichni najednou zapomínají na to pozitivní kolem jeho osoby.

A.cz: Spolupracujete s ním i v současnosti?
Nebudu se k tomu vyjadřovat, je to moje soukromá věc, s kým spolupracuji. Ale určitě jsem jeho kamarád a kamarády já neměním nebo se jich nezříkám, ať mají problém, nebo ne.

Ukáže se, kdo má pravdu

A.cz: Jak jste se vlastně dostal k zastupování Grosse a po letech i Čunka?
Maminka Čunka je má sousedka a navíc mám na Vsetínsku plno kamarádů, kteří mě oslovili. S Brunou se znám (pozn.red.: Eduard Bruna, advokát Čunka, má přijít o Ph.D.) Pan Gross nás propouštěl, po sloučení útvarů, s kterým jsme nesouhlasili a proto jsme měli právo být na něj naštvaní, pak se nám ale nelíbilo, jak ta jeho kauza probíhala, tak jsme mu pomohli. Paní Horová (pozn.red: Helena Horová, insolvenční správkyně v Plzni získala Bc. a JUDr.) mu dělala likvidaci firmy a následnou dražbu nemovitostí, z které se uhradily vložené finanční prostředky. Pro mě to byl normální kšeft.

A.cz: Jak si vysvětlit, že u dvou největších finančních kauz tak vysoce postavených politiků - premiéra Grosse, a vicepremiéra Čunka se objevují i přes odstup let těchto případů, ti samí lidé, u kterých nyní univerzita zpochybňuje studium a chce jim odebrat titul?
Nebudu to komentovat, myslím, že v tom je záměr. Vemte si, kolik studentů vystudovalo plzeňská práva, mezi mými známými jsou tací, kteří tam studovali i mnohem kratší dobu, protože mají více vysokých škol, ale vytahují se pouze naše jména.

A.cz: Máte tedy představu, co právě vám univerzita vyčítá?
Netuším, co je mi vyčítáno, měl jsem individuální plán, dělal jsem vyrovnávací zkoušky. Získal jsem na této škole také titul JUDr., rigorózní práci mám též z problematiky směnek, jako diplomovou. Nevím, jakým způsobem mi chtějí vzít magistra, když od doby, co jsem ho získal, uplynulo už pět let. Pokud na něco přišli, musí zahájit správní řízení do dvou měsíců, a tady se rok nic nedělo. Ani jednou se neozvali, nenapsali: je tu problém, dostavte se a předložte potřebné podklady. To mi přijde nefér. Vím spíš z doslechu, že u mých zkoušek měly být chybně stanovené komise. Ale dovedete si představit, že jako student přijdete ke státnicím a řeknete: „Tuto komisi nechci, zdá se mi nekompetentní"? Tím bych nejspíš skončil se studiem.
Jestliže ale tvrdí, že nejsme dobří právníci nebo máme nedostatečné znalosti, tak je zajímavé, že se tím živíme a jsme úspěšní. U správního řízení se tedy ukáže, kdo má pravdu a je v právu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy