Dvě vyšetřovací verze, neodborná manipulace. V čem Zeman ještě neříká pravdu?

Radek Bartoníček Barbora Doubravová Radek Bartoníček, Barbora Doubravová
27. 4. 2021 11:18
Týden čekali politici, veřejnost i spojenci Česka na projev prezidenta Miloše Zemana k případu výbuchu skladů ve Vrběticích, z něhož žalobce i tajné služby viní dva ruské agenty. Rozbor jeho slov ukazuje, jak prezident zachází s fakty a "ohýbá" je, například když tvrdí, že existují dvě vyšetřovací verze nebo že o roli Rusů chybí důkazy.
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna | Foto: ČTK

Nemusím rozpustit sněmovnu, myslí si Zeman v rozporu s ústavou

Zeman se v rozhovoru, který následoval hned po projevu, vyjádřil - přestože na to nebyl moderátorkou tázán - také ke snaze některých politiků vyslovit vládě nedůvěru, rozpustit sněmovnu a vyhlásit předčasné volby. Domnívá se, že by tak nemusel učinit, přestože ústava mluví jinak.

"Pokud by vládě Andreje Babiše byla vyslovena nedůvěra, pak vzhledem k tomu, že do řádných voleb zbývá jenom několik měsíců, nechám tuto vládu dovládnout v demisi. Spekulace o tom, že je 120 hlasů, které umožňují rozpuštění sněmovny, je naprosto mylná. A víte proč? Protože kdyby si tito naivové přečetli ústavu, tak by zjistili, že v takovém případě prezident republiky může, ale nemusí sněmovnu rozpustit," řekl Zeman.

Jenže v ústavě je napsáno něco jiného. "Prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců," dává ústava instrukce prezidentovi.

A takto mluví i právníci. "Pokud hlava státu dostane patřičné usnesení podpořené 120 hlasy, neměla by s rozpuštěním otálet. Dokážu si představit třeba pár dní," tvrdí ústavní právník Jan Winter. Potvrzuje to i Ladislav Vyhnánek z Právnické fakulty Masarykovy univerzity. "Prezident musí rozpustit sněmovnu, pokud se na tom usnese 120 poslanců. Žádný jiný výklad neexistuje. Prezident tak bez jakýchkoliv pochybností nemá prostor pro uvážení."

 

Právě se děje

Další zprávy