Dvě vyšetřovací verze, neodborná manipulace. V čem Zeman ještě neříká pravdu?

Radek Bartoníček Radek Bartoníček, Barbora Doubravová
27. 4. 2021 11:18
Týden čekali politici, veřejnost i spojenci Česka na projev prezidenta Miloše Zemana k případu výbuchu skladů ve Vrběticích, z něhož žalobce i tajné služby viní dva ruské agenty. Rozbor jeho slov ukazuje, jak prezident zachází s fakty a "ohýbá" je, například když tvrdí, že existují dvě vyšetřovací verze nebo že o roli Rusů chybí důkazy.
Pyrotechnický robot.
Pyrotechnický robot. | Foto: Policie ČR

Šest let se nic nedělo?

Prezident se snaží zpochybňovat i samotné vyšetřování, které ukázalo na ruské agenty. Podle něj se od výbuchů v roce 2014 téměř nic nedělo. 

"Pak uplynulo zhruba šest let a nic se nedělo s výjimkou soudu, kde byli obžalováni někteří pracovníci firmy Imex Group, ale při tomto soudním přelíčení byli všichni obžalovaní osvobozeni. Bezpečnostní informační služba po šest let ve svých výročních zprávách, včetně jejich neveřejných částí, nikdy nezmiňovala kauzu Vrbětice," řekl Zeman v nedělním projevu.

Jenže prezident se vůbec nezmínil o několika zásadních věcech, které jsou pro pochopení celého případu zásadní. Ve Vrběticích vybuchly dva sklady s desítkami tun munice, která byla rozmetána do širokého okolí. Likvidace následků trvala skoro šest let. Na to upozornil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman při veřejném prohlášení k Vrběticím letos 19. dubna. 

"Délka trestního řízení byla mimo jiné ovlivněna délkou ohledání místa činu, což si možná v dnešní době málokdo uvědomuje. Ale toto probíhalo v závislosti na postupu pyrotechnických a dalších likvidačních prací. Záviselo to také na množství úkonů trestního řízení a nutných analýz. Ta situace po výbuchu byla taková, že sklady byly kompletně zničeny a munice rozeseta do širokého okolí, a areál byl tak de facto nepřístupný. Pyrotechnické práce skončily teprve na podzim roku 2020, v říjnu minulého roku, a následně se dokončuje i ohledání místa činu," vysvětloval Pavel Zeman délku vyšetřování.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy