Dvě třetiny únikových her mají nedostatky, polovině chybí kolaudace, zjistili hasiči

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 7. 2019 13:08
Hasiči v Česku odhalili nedostatky u dvou třetin únikových her. V otázce stavu únikových cest nebyly výsledky fatální, ale více než polovina provozovatelů neměla například pro herní prostory kolaudaci. Často také chyběly dokumenty požární ochrany či nebyl dodržen odstup od topidel. Na tiskové konferenci to v pátek řekl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Daniel Miklós. Od ledna do května prověřili hasiči 178 prostorů her a zahájili s provozovateli 56 správních řízení. Další řízení vedou s provozovateli her stavební úřady.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na kontrolu objektů, kde se únikové hry konají, se hasiči zaměřili poté, co na začátku ledna zemřelo při požáru v Polsku pět dívek. Úniková místnost je uzavřený prostor, ve kterém se skupina lidí snaží ve vymezeném čase řešit záhady, nástrahy a hlavolamy a najít klíč k východu. Podle Miklóse jsou třeba v obchodních centrech, ale i v suterénech obytných domů.

V Polsku bylo po události zkontrolováno 511 provozoven a u 86 procent z nich byly nalezeny nedostatky, uvedl náměstek. Čeští hasiči proto podle něj byli připraveni na to, že ani výsledky kontrol v Česku nebudou dobré. "Nicméně z pohledu kontrolovaného zájmu, tedy jestli se lidé dokážou dostat ven, jestli je tam úniková trasa, jestli je značená a podobně, výsledky nedopadly tak fatálním způsobem," řekl Miklós.

Hasiči u provozovatelů únikových her, kterým uložili, nebo ještě uloží pokuty, uskuteční další kontrolní prohlídky. Pokud majitelé stav nenapraví, přistoupí hasiči k dalším sankcím. Do budoucna budou hasiči s provozovateli her spolupracovat. Chtějí například, aby byli lidé před začátkem hry informováni o možných nouzových únikových cestách, podobně jako třeba v letadlech.

S majiteli objektů, kteří nepoužívali prostory v souladu s kolaudačním rozhodnutím, zahájily řízení stavební úřady. Náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Marcela Pavlová novinářům řekla, že úřady vyzvou majitele ke zjednání nápravy, a pokud chyby provozovatelé her nenapraví, bude jim náprava nařízena. Náměstkyně bude chtít od úřadů zprávu o výsledcích během letošního podzimu. Pokud bude potřeba, počítá Pavlová se zřízením meziresortní pracovní skupiny.

Hasiči podle Miklóse zkontrolovali téměř všechny únikové hry v Česku. Protože ale nejsou hry nijak evidovány, museli si je hasiči sami vyhledávat na internetu. "Může se stát, že u některého provozovatele kontrola neproběhla. Nicméně budeme spolu s dalšími orgány státní správy pracovat na tom, abychom tyto činnosti dokázali lépe identifikovat a budeme provozovatele motivovat k tomu, aby byli sdruženi do nějaké organizace," dodal. Počet provozovatelů se podle něj v jednotlivých krajích velmi liší, nejvíce jich je v Praze a v Jihomoravském kraji.

Kontrolami po celém Česku reagovali hasiči na tragédii z počátku roku v Polsku. Pětice patnáctiletých dívek chtěla únikovou hrou v Koszalinu na severu země oslavit 4. ledna narozeniny jedné z nich. V areálu začalo hořet a dívky se udusily v místnosti, ze které se při hře měly dostat. Jeden muž utrpěl těžké popáleniny. Podle polských vyšetřovatelů byla bezprostřední příčinou požáru netěsná nádoba s plynem.

Video: Tragédie v Polsku? Zahájíme kontroly únikových her, neočekávám, že se budou zavírat provozovny, říká hasič

Provozovny únikových her jsou kontrolovány průběžně. V celém Česku je zhruba 400 provozoven. Předpisy jsou osvědčené a přísné, není důvod zpřísňovat | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy