Přesně před dvěma lety se v Česku potvrdily první tři případy nakažených covidem. Od té doby ovlivnila pandemie a s ní spojená vládní opatření životy všech obyvatel země, téměř všechna odvětví vědy, podnikání i řemesla. V něčem Čechy rozdělila, v jiném je zase naučila více spolupracovat. Aktuálně.cz přináší vyjádření devíti odborníků z různých oblastí, jak dva roky s koronavirem změnily Česko.
Psychiatr Pavel Mohr, předseda Psychiatrické společnosti
Covid přinesl větší pozornost péči o duševní zdraví. Nastínil, jak důležité je pečovat o psychiku, a ukázal, že se to týká všech. Od dětí přes matky v domácnosti až po lidi s existenčními problémy.
Provedli jsme průzkum, který ukázal velký nárůst úzkostných a depresivních poruch, problémů s alkoholem, myšlenek na sebevraždu. Na druhou stranu se to nepromítlo do praxe, Ústav zdravotnických informací a statistik nezaznamenal výraznější nárůst nových klientů s psychickými problémy. Otázkou tedy zůstává, zda je to tím, že lidé s problémy pořád ještě odmítají vyhledat pomoc, nebo jestli je pomoc málo dostupná.
Kvůli covidu se teď o duševním zdraví a potřebě s psychickými problémy něco dělat více hovoří. Nepochybně to přispívá k tomu, že jsou lidé více otevření mluvit o svých problémech a vyhledat odborníka. Na druhou stranu je boj se stigmatizací psychiatrické péče dlouhodobý. Pandemie tedy přinesla i leccos pozitivního. Ale to, jaké šrámy zanechá na duši, ukáže až čas.