Češi se naučili spolupracovat i podvádět. Odborníci o tom, co změnily dva roky covidu

Tomáš Klézl Michaela Endrštová Tomáš Klézl, Michaela Endrštová
1. 3. 2022 6:09
Přesně před dvěma lety se v Česku potvrdily první tři případy nakažených covidem. Od té doby ovlivnila pandemie a s ní spojená vládní opatření životy všech obyvatel země, téměř všechna odvětví vědy, podnikání i řemesla. V něčem Čechy rozdělila, v jiném je zase naučila více spolupracovat. Aktuálně.cz přináší vyjádření devíti odborníků z různých oblastí, jak dva roky s koronavirem změnily Česko.
Foto: Archiv Štěpána Křečka

Ekonom Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Na začátku doby koronaviru byly předpovědi spíše takové, že se burzy začnou hroutit, ale stal se pravý opak. Aktiva dramaticky narostla na ceně. Covid tak zvýšil rozdíly mezi lidmi. Ti, kteří měli majetky a aktiva, ještě více zbohatli. Naopak lidem, kteří nebyli aktivní na burze nebo bydleli v nájmu, jsou nyní aktiva ještě více vzdálená.

Pandemie je tedy nepříjemná pro typické české střadatele. Přestože jejich úspory mohly narůst, mohou si teď za ně koupit méně než v době, kdy si je ukládali. Úspory bohužel rekordně rychle ztrácejí svou hodnotu kvůli vysoké inflaci.

Pražská burza z dosavadního vývoje vyšla překvapivě dobře. Pandemie byla paradoxně opravdu zlatou dobou pro investice. Nikam se nemohlo cestovat, lidé si nic moc nekupovali, úspory tedy rostly a lidé uvažovali, co s nimi dělat. A mnoho z nich vidělo, jak trhy rostou, takže začali investovat.

A pak nastal boom. Burza dokázala neuvěřitelné věci, u některých akcií přinesla zisky v řádu desítek i stovek procent. Skoro bych řekl, že začala mánie na trhu. O investování se začalo více mluvit, k tomu se přidala rozšiřující se komunita lidí, kteří investují do kryptoměn. Má to však i svou odvrácenou stránku. Na trhy přišli i lidé, kteří na ně nepatří a neznají základní investiční pravidla. 

 

Právě se děje

Další zprávy