Důstojník pracuje ve firmě, která vydělává na armádě

Pavel Baroch
12. 6. 2010 18:32
Propojování byznysu a armády je vážný problém, upozorňuje Amnesty International
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ještě loni byl Jaroslav Pražan plukovníkem české armády, pracoval jako zástupce náčelníka štábu pro operační zabezpečení a zároveň velel posádce Brandýs nad Labem - Stará Boleslav.

Teď je Pražan ve výslužbě a pracuje jako obchodně-technický náměstek ve společnosti EGO Zlín. Ve firmě, která už roky obchoduje s armádou a dodala jí zdravotnický a záchranářský materiál za více než čtvrt miliardy korun.

Vedení armády ovšem odmítá, že by Pražan ještě jako voják ve vysoké funci jakkoli pomáhal zlínské společnosti k armádním zakázkám a křeslo náměstka pak dostal jako "odměnu".

"Vzhledem k pozici, kterou zastával, nemohl plukovník Jaroslav Pražan žádným způsobem ovlivňovat zakázky pro jakoukoli civilní firmu," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičová.

Stejně hovoří i Pražan. "V životě jsem žádné výběrové řízení nedělal. V armádě jsem působil na úplně jiné pozici, v operační části," řekl Aktuálně.cz Pražan.

Syndrom otáčivých dveří

Důkazy o propojení exdůstojníka Pražana s nynějším zaměstnavatelem nejsou. Přesto jeho případ upozorňuje na obecnější problém.

David Ondračka, ředitel české pobočky Transparency International říká, že v armádě rozhodně není výjimečné, když důstojníci odcházejí do soukromých zbrojařských firem, a pak se třeba zase vrací na ministerstvo obrany.

"Říká se tomu syndrom otáčivých dveří. Je to věc, která je v armádě hodně běžná. A problém to samozřejmě je," řekl Aktuálně.cz Ondračka, byť podotýká, že případ Jaroslava Pražna podrobně nezná.

Bývalá pracovnice armády míří k soudu

Z historie jsou známy případy, která Ondračkova slova podporují.

Na ministerstvu obrany, respektive ve Vojenském bezpečnostním úřadě například pracovala čtyři roky Dana Mlejnková, která v létě stane před soudem, protože jako obchodní ředitelka společnosti Trade Fides uplácela podle obžaloby vysoce postaveného důstojníka.

Do Trade Fides, která získala od vojáků zakázky za miliardy korun, zamířil i Karel Strejc, který na ministerstvu obrany vedl odbor bezpečnostních informací.

Bylo to největší vojenské cvičení od vzniku samostatné české armády. Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách tábořilo přes 4400 vojáků.
Bylo to největší vojenské cvičení od vzniku samostatné české armády. Ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách tábořilo přes 4400 vojáků. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

EGO jsem vůbec neznal

Pražan nastoupil do společnosti EGO Zlín loni v prosinci.

 "Do listopadu 2009 jsem ani nevěděl, že ta firma vůbec existuje," řekl Aktuálně.cz. Dodal, že se s EGO Zlín poprvé seznámil na úřadu práce, kde visela její nabídka na výběrové řízení na volné místo. "Vůbec nic za tím není," uvedl důstojník ve výslužbě.

EGO Zlín dodává armádě nafukovací stany, zdravotnické přístroje, brašny první pomoci, nosítka, záchranné vesty, šicí a obvazový materiál a další zboží. V letech 2001 až 2009 dosáhly dodávky celkové výše 257 milionů korun.

"Z toho bylo 11 milionů v loňském roce," dodala mluvčí armádního resortu Kubovičová.

Žádný problém nevidím, řekl šéf firmy

Ani šéf společnosti EGO Zlín Pavel Kostka nevidí v angažování bývalého významného armádního důstojníka nic divného. "Nevím o žádném problému," řekl Aktuálně.cz, které mu zavolalo na mobilní telefon.

Podrobněji se ovšem po telefonu odmítl bavit.

Nabídl osobní setkání s tím, že do konce týdne je na konferenci v Bratislavě a celý příští týden v Paříži.

Pravidla o odchodu do soukromé sféry nejsou

Odchod vojáků z povolání do soukromých firem neupravuje žádný zákon ani jiný předpis.

"V současnosti neexistuje žádná právní norma, která by jakýmkoli způsobem omezovala pracovní uplatnění vojáků z povolání v komerční sféře po odchodu do zálohy," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Kubovičová.

David Ondračka z Transparency International dodal, že zákon o střetu zájmů myslí na roční karanténu pouze u nadlimitních, tedy hodně drahých zakázek. A to není případ plukovníka Pražana.

"Je to hodně měkké," konstatoval Ondračka. Zároveň uznal, že je velmi obtížné nastavit obecná pravidla tak, aby byla účinná a zároveň například nezablokovala lidem ze státní správy další kariéru.

 

Právě se děje

Další zprávy