Dělostřelecký radar ARTHUR rozezná kulky od ptáků

Dělostřelecký radar ARTHUR rozezná kulky od ptáků
Míjíme největší dálniční most u nás. Budovaný obchvat Prahy u Lahovic.
Po dvaceti minutách přistáváme v katastru obce Hrachoviště. Radiolokátor je připraven v demonstračním postavení.
Probíhá příprava mužstva, seznámení s průběhem a cíli cvičení.
Jeden ze tří radiolokátorů ARTHUR z výzbroje české armády. Jejich posádky čekají na souhlas parlamentu. Pak budou vyslány do bojové mise v Afghánistánu.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
31. 3. 2010 15:29

Jince /Příbramsko/ - Armáda představila jeden z nejmodernějších strojů ve své výzbroji. Švédské dělostřelecké radiolokátory ARTHUR (ARTillery HUnting Radar) má ve své výzbroji od roku 2006, teď jsou jejich posádky připraveny k misi v Afghánistánu.

Je tak citlivý, že dokáže identifikovat dělostřelecké projektily až na vzdálenost 20 kilometrů, určit jejich typ a ráži a současně eliminovat falešné odrazy, například od letících ptáků.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy